Studencki Nobel dla studenta UJ

31 maja w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Studenckiego Nobla - nagrody w konkursie organizowanym przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Laureatami nagrody zostało ośmioro wybitnych studentów reprezentujących różne obszary nauki oraz sztuki. W kategorii medycyna i farmacja zwycięzcą został Dominik Tattera z UJ Collegium Medicum.

Decyzją Komisja Konkursowej w kategorii fizyka i astronomia nagrodę specjalną otrzymał także Adam Tużnik z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, odkrywca gwiazdy zmiennej.

- Zachęcam was, żeby się chwalić swoimi osiągnięciami. (...) Mówienie o swoich osiągnięciach i pracach jest dobre i zaraża pasją inne osoby - mówił do zebranych podczas wręczenia nagród 10. edycji konkursu wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Mueller.

Dominik Tattera, student 5. roku medycyny, od trzech lat prowadzi badania anatomiczne, działając w międzynarodowej grupy badawczej International Evidence-Based Anatomy Working Group kierowanej przez prof. Jerzego Walochę i dr hab. Krzysztof Tomaszewski z Katedry Anatomii UJ CM. Autor i współautor 16 publikacji naukowych, ponad 30 wystąpień na międzynarodowych konferencjach naukowych (w tym m.in. w Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej i Australii), za które był wielokrotnie nagradzany. Kierownik zespołu będącego beneficjentem grantu „Najlepsi z najlepszych! 3.0” organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Laureat m.in. stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, stypendium Fundacji Lotto „100 na 100”, stypendium Województwa Pomorskiego i stypendium Miasta Gdyni.

Konkurs Studencki Nobel organizowany jest od 2009 r. przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Jego celem jest wyróżnienie najlepszych polskich studentów i umożliwienie najzdolniejszym młodym ludziom wykorzystania ich osiągnięć do zaistnienia w świecie nauki i biznesu. Laureaci wybierani są na podstawie kryteriów, wśród których znajdują się m.in.: oceny ze studiów, aktywność naukowa, społeczna oraz artystyczna, współpraca z prasą naukową oraz działalność w samorządzie studenckim i organizacjach studenckich.

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "Direction: Space"

Między neuroróżnorodnością a terapią