Ponad 100 drużyn w 7. finale "Eksperymentu Łańcuchowego"

W ubiegłą sobotę na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego odbył się 7. finał ogólnopolskiego konkursu "Eksperyment Łańcuchowy". Kilkaset osób z całej Polski przyjechało do Krakowa, aby zaprezentować publiczności i jury skomplikowane urządzenia, nad którymi pracowali przez ostatnie miesiące. Wszystkie zostały połączone w łańcuch i kolejno uruchamiane w celu przetransportowania metalowej kulki.

Konkurs jest połączeniem nauki fizyki z zabawą i majsterkowaniem. Przede wszystkim ma na celu zachęcenie uczniów do wykorzystania fantazji i twórczości w zdobywaniu wiedzy. Udział w nim jest okazją do wspaniałej wspólnej zabawy, rozwijania umiejętności współpracy w grupie, integracji, a przede wszystkim jest to niezwykle skuteczną drogą do zrozumienia wielu zjawisk fizycznych. Zwycięzcy wyłaniani są w kilku kategoriach: przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum, studia, rodziny oraz nagroda publiczności.

Przez blisko 2 miesiące konstruktorzy pracowali nad urządzeniami, które przy wykorzystaniu różnego rodzaju zjawisk i praw fizycznych przetransportują metalową kulkę. Główne wytyczne konkursowych konstrukcji były następujące: transfer kulki powinien trwać od 20 do 120 sekund, urządzenie musiało zmieścić się na pełnowymiarowej ławce szkolnej, poziom skomplikowania zjawisk fizycznych powinien odpowiadać kategorii wiekowej zespołu, a także prawa fizyki mogły posłużyć do transportu kulki oraz być uruchamiane przez kulkę w trakcie jej przemieszczania się.

Jury oceniało projekty i urządzenia biorąc pod uwagę: liczbę wykorzystanych praw fizyki oraz ich umiejętne wyjaśnienie, stopień zaawansowania machiny, a także pomysłowość i estetykę wykonania. Każda kategoria wiekowa była oceniana indywidualnie i w każdej z nich przyznawano nagrody.

Lista zwycięzców w poszczególnych kategoriach oraz galeria zdjęć są dostępne na stronie Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum