Na UJ rozpoczął się zjazd międzynarodowej sieci uniwersyteckiej

Od 5 czerwca na Uniwersytecie Jagiellońskim obradują przedstawiciele prestiżowej sieci Coimbra Group. Spotkania z udziałem rektorów i innych przedstawicieli 39 uniwersytetów obejmują zgromadzenie ogólne Coimbra Group, coroczną konferencję sieci, a także zebrania jej Rady Wykonawczej oraz poszczególnych grup roboczych.

Grupa Coimbra jest powstałą w 1985 roku siecią europejskich uczelni wyższych, w skład której wchodzi 39 najstarszych i najbardziej prestiżowych uniwersytetów z tej części świata. Celem organizacji jest utrwalanie więzi pomiędzy najstarszymi uczelniami Europy o wysokich standardach nauczania i badań. Uniwersytety członkowskie Grupy Coimbra kooperują w ramach tzw. working groups (grup roboczych) w celu rozwoju współpracy akademickiej w dziedzinie mobilności studentów i pracowników oraz badań naukowych, a także kształtowania europejskiej polityki edukacyjnej.

Uniwersytet Jagielloński jest członkiem Grupy Coimbra od 1991 roku. Od tego czasu przedstawicielem UJ w Grupie jest prof. Zdzisław Mach. Do tej pory UJ nie gościł nigdy zgromadzenia ogólnego, ani corocznej konferencji sieci, natomiast podczas Jubileuszu 650-lecia UJ odbyło się w Krakowie uroczyste posiedzenie Rady Wykonawczej. Kolejne takie spotkanie na Uniwersytecie Jagiellońskim miało miejsce w listopadzie 2018 r. W 2014 r. rektor UJ prof. Wojciech Nowak wystąpił z propozycją organizacji w Krakowie zgromadzenia i konferencji Grupy Coimbra, która spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno zarządu, jak i innych uniwersytetów członkowskich, czego rezultatem jest bieżące spotkanie sieci, które potrwa do 7 czerwca.

Obecnie najstarsza polska uczelnia jest aktywnym uczestnikiem działalności Grupy Coimbra. Rektor UJ prof. Wojciech Nowak jest członkiem Rady Doradczej Rektorów. W Radzie Wykonawczej zasiada prorektor UJ ds. rozwoju, prof. Dorota Malec, wybrana podczas zgromadzenia ogólnego w czerwcu 2018 r. Pracownicy Uniwersytetu Jagiellońskiego biorą intensywny udział w pracach grup roboczych sieci.

W ramach spotkania sieci w Auditorum Maximum UJ odbędzie się 6 czerwca międzynarodowa konferencja „Women in the University – the past, the present and the future”.  Celem konferencji będzie ocena sytuacji kobiet na uniwersytetach i wskazanie strategii, które mogą pomóc w zwiększeniu ich roli w sektorze szkolnictwa wyższego oraz ich wkładu w rozwój nauki. Dyskusja dotyczyć będzie także doświadczeń kobiet piastujących stanowiska we władzach uniwersyteckich, a także dobrych praktyk i wyzwań związanych z równością płci na uczelniach wyższych.

Również 6 czerwca w Auditorium Maximum rektor UJ prof. Wojciech Nowak oraz prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski podpiszą Deklarację Poitiers, dotyczącą współpracy pomiędzy uniwersytetami a ich otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny