Powitanie nowych pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego

– Bardzo serdecznie witamy państwa w sercu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bardzo cieszymy się z państwa obecności tutaj. Spotykamy się w auli Collegium Novum po raz pierwszy, aby przedstawić państwu władze i sposób funkcjonowania najstarszej uczelni w Polsce – mówił rektor UJ prof. Wojciech Nowak, otwierając tradycyjne już spotkanie powitalne skierowane do nowo zatrudnionych pracowników UJ.

W czasie swojego wystąpienia prof. Nowak podkreślił znaczenie, jakie miało dla Polski ufundowanie w Krakowie przez króla Kazimierza Wielkiego jednego z najstarszych uniwersytetów w Europie. Przedstawił również najwybitniejszych absolwentów krakowskiej alma mater, wymieniając między innymi Mikołaja Kopernika, Hugona Kołłątaja i Jana Pawła II. Jak zaznaczył, jako pierwsza (i do XIX wieku jedyna) uczelnia w Polsce Uniwersytet Jagielloński odegrał ogromną rolę w procesach kształtujących kraj, co nadaje szczególną wagę jego misji i miejscu w debacie publicznej.

W kolejnej części spotkania omówione zostały aspekty organizacyjne związane z funkcjonowaniem UJ. Nowym pracownikom przedstawione zostały władze rektorskie i dziekańskie, a także przedstawiciele administracji ogólnouczelnianej. Szczegółowo zaprezentowano również dwa nowe organy, wprowadzone do uniwersytetu na skutek niedawnej reformy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – radę uczelni oraz szkoły doktorskie. Rektor przedstawił również kwestie priorytetowe dla Uniwersytetu Jagiellońskiego: jakość i efektywność badan naukowych, jakość procesu nauczania, podnoszenie jakości infrastruktury, wzrost poziomu internacjonalizacji oraz zwiększenie atrakcyjności warunków pracy naukowców.

W prezentacji zostały wymienione także ważne inwestycje ukończone w ostatnich latach przez Uniwersytet Jagielloński, wśród których znalazły się Kampus 600-lecia Odnowienia UJ, nowe siedziby Szpitala Uniwersyteckiego oraz Instytutu Konfucjusza, modernizacji budynków Collegium Medicum UJ i Collegium Paderevianum, jak również remont budynku Centrum Wsparcia Dydaktyki.

Na koniec nowo zatrudnieni pracownicy otrzymali informację o świadczeniach, w których uzyskaniu może pomóc im Dział Socjalny UJ. Są to między innymi zapomogi i pożyczki, dofinansowania wypoczynku, wycieczki, zniżki na bilety do instytucji kultury i karty Multisport. Pracownicy będą mogli również podnosić swoje kwalifikacje zawodowe poprzez udział w szkoleniach, kursach językowych czy wyjazdach zagranicznych w ramach programu Erasmus+.

Profesor Włodzimierz Wróbel nowym przewodniczącym KKPK

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO