Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

W Prokocimiu leczą dzieci z wrodzonymi przykurczami stawów

W Prokocimiu leczą dzieci z wrodzonymi przykurczami stawów

Jedyne w Polsce Centrum Leczenia Artrogrypozy w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu (USD) wykonuje już plastykę dłoni małych pacjentów. Dwa pierwsze zabiegi ustawiające kciuki w odpowiedniej pozycji wykonano u 1,5-rocznej Mai i 6-letniego Igora. Operacje przeprowadził dr hab. Bartłomiej Kowalczyk we współpracy z dr Andreą Jester, chirurgiem plastycznym z Wielkiej Brytanii.


Maja z okolic Gdańska i 6-letni Igor z Poznania urodzili się z artrogrypozą, czyli wrodzonymi przykurczami stawów. Chłopiec przeszedł już 8 operacji. Ortopedzi ustawiali w odpowiedniej pozycji jego zniekształcone stawy kolanowe, skokowe, łokciowe, nadgarstki, a ostatnio kciuki. Maja miała trochę więcej szczęścia, bo choroba objawia się u niej tylko przykurczem w obrębie rąk. Obydwie rodziny znalazły kompleksową pomoc w Centrum Leczenia Artrogrypozy USD. Ośrodek powstał w 2014 roku i jak dotąd jest jedynym w Polsce miejscem, które specjalizuje się w terapii tej choroby. Zapewnia leczenie chirurgiczne, rehabilitacyjne i ortotyczne nóg, kręgosłupa oraz kończyn górnych.

Artrogrypoza to zespół wrodzonych przykurczów mięśni stawowych, które - w zależności od odmiany choroby - występują w różnych konfiguracjach. Przyczyną są zmiany zachodzące jeszcze w życiu płodowym dziecka. Leczenie zabiegowe i rehabilitacja nastawione są na umożliwienie prawidłowego rozwoju (wstawania, chodzenia, chwytania), a docelowo samodzielnego funkcjonowania w dorosłym życiu. W Prokocimiu na stałe leczy się ponad 200 pacjentów z artrogrypozą, a każdego roku trafia tu około 20 kolejnych dzieci z z całej Polski.

- Mamy bardzo satysfakcjonujące wyniki w leczeniu zniekształceń stawów kończyn dolnych oraz stawów łokciowych i nadgarstka. Brakowało nam możliwości korekcji przykurczy palców. Dzięki współpracy z Ośrodkiem Chirurgii Ręki w Birmingham w Wielkiej Brytanii tę barierę również udało się pokonać. Operacje kciuków to kolejny krok w rozwoju Centrum i szansa na poprawę jakości życia naszych pacjentów - mówi dr hab. Bartłomiej Kowalczyk, kierownik Centrum Leczenia Artrogrypozy USD.

Kciuk jest odpowiedzialny za 70 proc. funkcjonalności dłoni. U dzieci z artrogrypozą palec ten bardzo często jest przykurczony i schowany we wnętrzu dłoni. To ustawienie utrudnia lub wręcz uniemożliwia chwytanie przedmiotów. Operacje, które na początku maja br. przeprowadził dr hab. Bartłomiej Kowalczyk z dr Andreą Jester, polegały na plastyce ścięgien, okołostawowych tkanek miękkich i skóry z jednoczesnym z zachowaniem funkcjonujących ścięgien i mięśni. Celem zabiegów było ustawienie kciuka w opozycji do pozostałych palców, tak aby zwiększyć dziecku możliwości chwytania lub objęcia dłonią nieco większych przedmiotów.

- Doniesienia z ośrodków na świecie przekonują, że takie korekcje u dzieci z artrogrypozą dają bardzo dobre odległe rezultaty. Zależało nam, aby zarówno u Mai, jak i Igora wykonać zabiegi jeszcze przed okresem szkolnym, by dzieci miały szansę rozwinąć prawidłową motorykę dłoni, która niezbędna jest w procesie edukacji - podkreśla dr hab. Bartłomiej Kowalczyk.

Maja i Igor po zdjęciu opatrunków otrzymali specjalne ortezy, których zadaniem jest utrzymanie kciuków w odpowiedniej pozycji, również w czasie prowadzonej rehabilitacji. Mali pacjenci będą aż do osiągnięcia pełnoletności pod stałą opieką Centrum Leczenia Artrogrypozy USD.

Polecamy również
Medal św. Krzysztofa dla prof. Stanisława Waltosia
Nowe Uniwersyteckie Centrum Radioterapii
WSMiP UJ z dofinansowaniem na stworzenie anglojęzycznego programu studiów
Konferencja „Łączą nas źródła”

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj