W Prokocimiu leczą dzieci z wrodzonymi przykurczami stawów

Jedyne w Polsce Centrum Leczenia Artrogrypozy w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu (USD) wykonuje już plastykę dłoni małych pacjentów. Dwa pierwsze zabiegi ustawiające kciuki w odpowiedniej pozycji wykonano u 1,5-rocznej Mai i 6-letniego Igora. Operacje przeprowadził dr hab. Bartłomiej Kowalczyk we współpracy z dr Andreą Jester, chirurgiem plastycznym z Wielkiej Brytanii.

Maja z okolic Gdańska i 6-letni Igor z Poznania urodzili się z artrogrypozą, czyli wrodzonymi przykurczami stawów. Chłopiec przeszedł już 8 operacji. Ortopedzi ustawiali w odpowiedniej pozycji jego zniekształcone stawy kolanowe, skokowe, łokciowe, nadgarstki, a ostatnio kciuki. Maja miała trochę więcej szczęścia, bo choroba objawia się u niej tylko przykurczem w obrębie rąk. Obydwie rodziny znalazły kompleksową pomoc w Centrum Leczenia Artrogrypozy USD. Ośrodek powstał w 2014 roku i jak dotąd jest jedynym w Polsce miejscem, które specjalizuje się w terapii tej choroby. Zapewnia leczenie chirurgiczne, rehabilitacyjne i ortotyczne nóg, kręgosłupa oraz kończyn górnych.

Artrogrypoza to zespół wrodzonych przykurczów mięśni stawowych, które - w zależności od odmiany choroby - występują w różnych konfiguracjach. Przyczyną są zmiany zachodzące jeszcze w życiu płodowym dziecka. Leczenie zabiegowe i rehabilitacja nastawione są na umożliwienie prawidłowego rozwoju (wstawania, chodzenia, chwytania), a docelowo samodzielnego funkcjonowania w dorosłym życiu. W Prokocimiu na stałe leczy się ponad 200 pacjentów z artrogrypozą, a każdego roku trafia tu około 20 kolejnych dzieci z z całej Polski.

- Mamy bardzo satysfakcjonujące wyniki w leczeniu zniekształceń stawów kończyn dolnych oraz stawów łokciowych i nadgarstka. Brakowało nam możliwości korekcji przykurczy palców. Dzięki współpracy z Ośrodkiem Chirurgii Ręki w Birmingham w Wielkiej Brytanii tę barierę również udało się pokonać. Operacje kciuków to kolejny krok w rozwoju Centrum i szansa na poprawę jakości życia naszych pacjentów - mówi dr hab. Bartłomiej Kowalczyk, kierownik Centrum Leczenia Artrogrypozy USD.

Kciuk jest odpowiedzialny za 70 proc. funkcjonalności dłoni. U dzieci z artrogrypozą palec ten bardzo często jest przykurczony i schowany we wnętrzu dłoni. To ustawienie utrudnia lub wręcz uniemożliwia chwytanie przedmiotów. Operacje, które na początku maja br. przeprowadził dr hab. Bartłomiej Kowalczyk z dr Andreą Jester, polegały na plastyce ścięgien, okołostawowych tkanek miękkich i skóry z jednoczesnym z zachowaniem funkcjonujących ścięgien i mięśni. Celem zabiegów było ustawienie kciuka w opozycji do pozostałych palców, tak aby zwiększyć dziecku możliwości chwytania lub objęcia dłonią nieco większych przedmiotów.

- Doniesienia z ośrodków na świecie przekonują, że takie korekcje u dzieci z artrogrypozą dają bardzo dobre odległe rezultaty. Zależało nam, aby zarówno u Mai, jak i Igora wykonać zabiegi jeszcze przed okresem szkolnym, by dzieci miały szansę rozwinąć prawidłową motorykę dłoni, która niezbędna jest w procesie edukacji - podkreśla dr hab. Bartłomiej Kowalczyk.

Maja i Igor po zdjęciu opatrunków otrzymali specjalne ortezy, których zadaniem jest utrzymanie kciuków w odpowiedniej pozycji, również w czasie prowadzonej rehabilitacji. Mali pacjenci będą aż do osiągnięcia pełnoletności pod stałą opieką Centrum Leczenia Artrogrypozy USD.

Medal św. Krzysztofa dla prof. Stanisława Waltosia
Nowe Uniwersyteckie Centrum Radioterapii
WSMiP UJ z dofinansowaniem na stworzenie anglojęzycznego programu studiów
Konferencja „Łączą nas źródła”