Oświadczenie władz UJ w sprawie działań resortu sprawiedliwości

Z niepokojem oraz niedowierzaniem przyjęliśmy komunikat zamieszczony na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, a także nawiązujące do niego wypowiedzi wiceministra sprawiedliwości w publicznych mediach o zamiarze wytoczenia powództwa przeciwko nauczycielom akademickim Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego z powodu wyrażonej przez nich opinii w sprawie nowelizacji Kodeksu karnego.

Misją Uniwersytetu Jagiellońskiego jest zajmowanie stanowiska w sprawach ważnych dla społeczeństwa i funkcjonowania państwa. Polityka karna jest niewątpliwie kwestią budzącą żywe zainteresowanie społeczeństwa i wpływającą na postrzeganie państwa. Dlatego tak istotne jest, aby decyzje w tych sprawach podejmowane były przez władze państwowe w sposób transparentny i po przeprowadzeniu rzeczywistej publicznej dyskusji nad przedstawionymi propozycjami zmian istniejących regulacji prawnych. Rolą nauczycieli akademickich, zwłaszcza prawników, jest zaś zabieranie głosu w publicznej debacie nad kształtem przyjmowanych przez Sejm oraz Senat Rzeczypospolitej Polskiej rozwiązań prawnych.

Przedstawiona przez pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego opinia sporządzona została w oparciu o ich najlepszą wiedzę i doświadczenie, wynikające z prowadzonych badań naukowych. Zabierając głos w publicznej debacie, korzystali z gwarantowanej w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wolności prowadzenia badań naukowych i wolności wyrażania opinii w sprawach publicznych. Korzystanie z tych wolności stanowi sens dyskursu publicznego w demokratycznym państwie prawnym. Kierowanie oskarżeń przez organy władzy państwowej wobec osób wyrażających swoje opinie w ważnych sprawach publicznych godzi w fundamenty porządku prawnego.

Profesor Włodzimierz Wróbel nowym przewodniczącym KKPK

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO