Uniwersytet Jagielloński najlepiej kształci przyszłych prawników

Redakcja "Rzeczpospolitej" po raz 8. nagrodziła najlepsze wydziały prawa. Wśród uczelni publicznych na czele niezmiennie pozostaje Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (WPiA UJ), za którym sklasyfikowano Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Śląski.

Jak informuje "Rzeczpospolita", w tegorocznej edycji rankingu, tak jak w poprzednich, liczą się 3 kategorie: potencjał naukowy, jakość kształcenia i współpraca z zagranicą. W każdej można otrzymać maksymalnie odpowiednio 17, 18 i 10 pkt. Zestawienie zostało opracowane na podstawie danych Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego. Jego autorzy w tym roku wprowadzili kilka istotnych zmian: w kategorii jakość kształcenia dodali informację o publikacjach (artykułach i książkach) przypisanych do wydziałów prawa w latach 2017-2018, a w kategorii współpraca z zagranicą pojawił się wskaźnik procentowy studentów cudzoziemców w ogólnej liczbie studentów. Wreszcie, ze względu na zmiany systemowe w raporcie, przyjęto liczbę pracowników z 2017 roku. Jest to sytuacja przejściowa, a w przyszłym roku będzie możliwość uzyskania informacji o pracownikach przypisanych do danego wydziału.

Wydziały mogły zdobyć maksymalnie 45 punktów. WPiA UJ uzyskał 28,2, czyli 63 proc. z możliwych. Drugi Uniwersytet Warszawski traci do lidera punkt, a trzeci Uniwersytet Śląski w Katowicach prawie 3 pkt. W pierwszej "10" sklasyfikowano jeszcze: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet w Białymstoku.

- Jestem przekonany, że cała wspólnota uniwersytecka naszego wydziału bardzo ucieszy się z tego wyróżnienia. Nauka na naszym uniwersytecie ukierunkowana jest zarówno na wiedzę praktyczną, jak i przygotowanie teoretyczno-systemowe absolwentów. Tak, by po opuszczeniu murów uczelni umieli odnaleźć się w gąszczu zmieniających się przepisów - mówił prof. Wojciech Jakimowicz z WPiA UJ, odbierając nagrodę.

"Rzeczpospolita" wraz z Fundacją Uniwersyteckich Poradni Prawnych wręczyła również wyróżnienia dla studenckich klinik prawa. W tej mierze Uniwersytet Jagielloński uplasował się na 2. miejscu ex aequo z Uniwersytetem Wrocławskim i Uczelnią Łazarskiego. Zwyciężył Uniwersytet Warszawski. Trzecie miejsce przypadło Uniwersytetowi Opolskiemu.

Czy ekrany akustyczne ochronią Ogród Botaniczny UJ przed hałasem?

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Polsko-francuska współpraca może zrewolucjonizować urotechnologię