Japońska para książęca odwiedza najstarszy polski uniwersytet

29 czerwca na Uniwersytecie Jagiellońskim złożył wizytę brat obecnie panującego cesarza Japonii Naruhito książę Akishino wraz z małżonką księżną Kiko. Książęca para zwiedziła Muzeum UJ Collegium Maius oraz dokonała wpisu w księdze pamiątkowej. Odwiedziny na krakowskim uniwersytecie były częścią oficjalnej wizyty japońskiego następcy tronu w Polsce z okazji stulecia nawiązania polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych.

Wizyta rozpoczęła się od zwiedzenia Auli Jagiellońskiej oraz skarbca w Collegium Maius. Następnie goście udali się do Stuby Communis, gdzie rektor UJ prof. Wojciech Nowak oraz dyrektor Muzeum UJ prof. Krzysztof Stopka przybliżyli księciu i księżnej wielowiekową historię Uniwersytetu Jagiellońskiego. Książę Akishino otrzymał również w prezencie replikę datowanego na XVI wiek Globusa Jagiellońskiego – najstarszego globusa na świecie z naniesionymi Ameryką Północną i Południową. W dalszej często spotkania para książęca miała okazję zobaczyć pozostałe eksponaty zgromadzone w Muzeum UJ.

Książę Akishino urodził się 30 listopada 1965 w Tokio. Wykształcenie zdobył w zespole prywatnych szkół Gakushūin w Tokio. Studia w zakresie prawa oraz biologii ukończył w 1984 roku. Studiował również taksonomię ryb w St. John’s College w Oksfordzie. W 1996 roku obronił pracę doktorską z ornitologii na Graduate University for Advanced Studies w Hayamie. Po abdykacji cesarza Akihito i wstąpieniu na tron jego brata Naruhito 1 maja 2019 roku stał się następcą japońskiego tronu. Książę jest przewodniczącym Instytutu Ornitologii Yamashina i Japońskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych. Jest również profesorem wizytującym na Tokyo University of Agriculture.

ARWU: Uniwersytet Jagielloński najlepszą uczelnią w Polsce
Wyniki badań fizyków z UJ opublikowane w "Nature Physics"
Medycyna ekstremalna i medycyna podróży w ofercie UJ CM
Adrian Chrobak wyróżniony za najlepszy projekt naukowy