Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nagrodzono rozprawę habilitacyjną dr. hab. Adama Dyrdy

Nagrodzono rozprawę habilitacyjną dr. hab. Adama Dyrdy

Wydawnictwo Wolters Kluwer Polska nagrodziło dr. hab. Adama Dyrdę z Wydziału Prawa i Administracji UJ za pracę "Spory teoretyczne w prawoznawstwie. Perspektywa holistycznego pragmatyzmu". Organizatorem konkursu na najlepszą rozprawę habilitacyjną był miesięcznik "Państwo i Prawo" - jedno z najbardziej prestiżowych polskich czasopism prawniczych, które ukazuje się nieprzerwanie od 1946 roku.


Celem nagrodzonej rozprawy było przedstawienie szerokiej koncepcji sporów teoretycznych w prawoznawstwie, która obejmowałaby nie tylko wyjaśnienie prawniczej natury tych sporów, lecz także ich filozoficznych podstaw. Znany amerykański teoretyk prawa Ronald Dworkin argumentował, że zjawisko sporów teoretycznych, rozumianych jako spory o podstawy prawa, stanowi centralne zjawisko praktyki prawniczej. Jednak znaczenie tego typu sporów jest tradycyjnie kwestionowane przez pozytywistów prawniczych, którzy twierdzą, że duża część kontrowersji pojawiających się w sądach nie dotyczy podstaw prawa, gdyż są one przez sędziów powszechnie, konwencjonalnie akceptowane. Dr hab. Adam Dyrda udowodnił, że sytuacja wygląda inaczej, a problematyka sporów teoretycznych w pełni zasługuje na analizę naukową. Nie tylko omówił pewne współczesne teorie pozytywistyczne, które próbują rozpoznać znaczenie tego rodzaju sporów, ale też przedstawił dogłębne, filozoficzne wyjaśnienie natury owych sporów, odwołujące się do metodologii holistycznego pragmatyzmu.

Dr hab. Adam Dyrda pracuje w Katedrze Teorii Prawa UJ. Interesuje się analityczną teorią prawa, realizmem prawniczym, filozofią pragmatyzmu, etyką przekonań i epistemologią sporów. Obecnie bada filozoficzne podstawy amerykańskiego realizmu prawnego w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki, a także przygotowuje rozprawę doktorską z filozofii poświęconą idei kulturowego "holistycznego pragmatyzmu" M. G. White’a. W semestrze letnim 2018/19 prowadził badania na Uniwersytecie w Manchesterze. W pierwszej połowie 2020 roku będzie przebywał na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine jako stypendysta Fundacji Fulbrighta.

W 2013 roku miesięcznik "Państwo i Prawo" nagrodził go za pracę doktorską "Teza o konwencjonalizmie we współczesnym pozytywizmie prawniczym". W ubiegłym roku był nominowany do Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitna pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych. Dwukrotny laureat programu Start Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz konkursu o stypendia dla wybitnych młodych naukowców organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Członek Kolegium Refleksji Humanistycznej im. prof. T. Kotarbińskiego.

Polecamy również
Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy <span lang='en'>PAAR-net COST Action </span>

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy PAAR-net COST Action

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny

Widok zawartości stron Widok zawartości stron