Kolegium Europejskie partnerem Instytutu Psychologii UJ

Instytut Psychologii UJ (IP UJ) objął patronatem klasę psychologiczną z maturą międzynarodową w Kolegium Europejskim w Krakowie. Uczniowie tej prywatnej szkoły uzyskają dostęp do uczelnianych laboratoriów oraz opiekę merytoryczną naukowców. - Chcemy przyciągać najlepszych, by stawali się jeszcze lepsi - mówi prof. Małgorzata Kossowska, prodziekan Wydziału Filozoficznego UJ, w ramach którego działa najlepsza psychologia w Polsce.

Porozumienie w tej sprawie podpisali prof. Małgorzata Kossowska, dr hab. Przemysław Bąbel, prof. UJ, zastępca dyrektora IP UJ oraz Krzysztof Felpel, prezes Zarządu Centrum Edukacji Międzynarodowej, które prowadzi Kolegium Europejskie w Krakowie. To już druga tego typu umowa patronacka. Partnerem IP UJ jest także II Zespół Szkół Ogólnokształcących w Tarnowie.

- Żyjemy w momencie gwałtownych przemian społecznych i technologicznych. Dlatego tak ważne jest, aby myśleć kreatywnie, krytycznie i nieszablonowo. A do tego najlepiej przygotowują trudne i wymagające studia. Takie prowadzimy na Wydziale Filozoficznym - dodaje prodziekan Wydziału Filozoficznego UJ.

Zdaniem dr. hab. Przemysława Bąbla, prof. UJ im wcześniej przygotuje się młodych ludzi do samodzielnej pracy naukowej, tym szybciej rozpoczną oni swoje własne badania. - Najlepsi, dzięki programowi Diamentowy Grant, mogą uzyskać doktorat przed uzyskaniem magisterium. Nasi studenci otrzymali już pięć takich grantów. Wierzymy, że dzięki współpracy z najlepszymi liceami, będzie ich więcej - mówi.

Objęcie patronatem przez Uniwersytet Jagielloński klas psychologicznych to dla Krzysztofa Felpla duże wyróżnienie, które, jak przekonuje, umożliwi bezpośredni kontakt młodych ludzi ze środowiskiem akademickim. - Wpłynie ono na dalsze podnoszenie poziomu kształcenia, pozwoli na włączenie uczniów w badania naukowe przy asyście znakomitych metodyków i specjalistów oraz dostęp do profesjonalnych laboratoriów. Nauka między innymi psychologii jako przedmiotu maturalnego w języku angielskim już na etapie liceum oraz wykorzystanie zdobytej wiedzy we współpracy ze środowiskiem naukowym, daje dużo większe możliwości naszym absolwentom - podkreśla.

Instytut Psychologii UJ prowadzi badania na najwyższym światowym poziomie i specjalizuje się w badaniach eksperymentalnych. Zespół liczy ponad 50 pracowników naukowych i realizuje ponad 60 grantów o łącznej wartości 55 mln zł. Pracownicy IP UJ publikują przede wszystkim w języku angielskim, w tym ponad 60-krotnie w ciągu roku w czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej.

Kolegium Europejskie w Krakowie to działające od 2004 roku prywatne gimnazjum, szkoła podstawowa i liceum z maturą międzynarodową IB oraz maturą polską. Szkoła oferuje ciekawe profile, możliwość wyboru przedmiotów i naukę w małych grupach.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM