NCBR dofinansuje badania profesor Alicji Hubalewskiej-Dydejczyk

Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum został laureatem 1. konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w programie ERA PerMed (Personalised Medicine: Multidisciplinary Research Towards Implementation), który skupia się na wsparciu badań związanych z nowoczesnymi metodami opieki nad pacjentem w Europie i na świecie. Program jednoczy wysiłki ponad 30 partnerów z całego świata we współpracy z Komisją Europejską.

Celem projektu Nowy antagonista receptora somatostatynowego w algorytmie diagnostycznym nowotworów neuroendokrynnych - studium wykonalności (TECANT) jest opracowanie nowoczesnego radiofarmaceutyku - znakowanego 99mTc antagonisty receptora somatostatyny i wprowadzenie nowego narzędzia do obrazowania nowotworów neuroendokrynnych umożliwiającego indywidualizację postępowania terapeutycznego u pacjentów.

Kierownikiem badań i koordynatorem konsorcjum jest prof. Alicja Hubalewska-Dydejczyk z Katedry i Kliniki Endokrynologii Wydziału Lekarskiego UJ CM. Partnerami uczelni w projekcie są: Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Uniwersytet Medyczny w Innsbrucku, Uniwersytet w Ljubljanie oraz Centrum Medyczne Uniwersytetu w Ljubljanie. W ramach projektu UJ CM będzie odpowiedzialny za realizację badania klinicznego, w którym będzie pełnił rolę sponsora.

Całkowita wartość projektu wynosi prawie 700 tys. euro. Kwota dofinansowania dla UJ CM to ponad 523 tys. zł.

Najnowsze wyniki eksperymentu GERDA opublikowano w "Science"
Dr Rafał Banka zdobywcą najważniejszego europejskiego grantu
Znamy wyniki 10. programu Lider. Dwa granty dla badaczy z UJ CM