Otwarcie Krakowskiego Salonu Maturzystów

Jak przygotować się do matury, aby osiągnąć najlepszy wynik? Co i gdzie studiować? Małopolscy maturzyści dowiedzą się tego podczas Krakowskiego Salonu Maturzystów Perspektywy 2019, który 5 września rozpoczął się w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Prezentacje ekspertów Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie na temat matury 2020, spotkania z przedstawicielami uczelni, prezentacje dotyczące studiów za granicą to najważniejsze elementy programu 13. edycji największej w Polsce kampanii edukacyjno-informacyjnej, która co roku we wrześniu odbywa się w największych ośrodkach akademickich naszego kraju. W każdej edycji biorą udział tysiące uczniów ostatnich klas liceów i techników, nauczycieli i doradców zawodowych oraz rodziców.

W otwarciu salonu uczestniczyli przedstawiciele władz UJ – prorektor UJ ds. polityki kadrowej i finansowej prof. Jacek Popiel, prorektor UJ ds. dydaktyki Armen Edigarian, a także minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, Anna Korfel-Jasińska, zastępca prezydenta miasta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki i Lech Gawryłow - dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie.

Jak powiedział Waldemar Siwiński, pomysłodawca Salonu Maturzystów i prezes współorganizującej wydarzenie Fundacji Edukacyjnej Perspektywy - salon to miejsce, gdzie matura „spotyka się” ze studiami: maturzyści mogą porozmawiać z przedstawicielami uczelni z całego kraju, poznać ofertę szkół wyższych, nowe kierunki, warunki studiowania, perspektywy zatrudnienia. Celem imprezy jest pomoc przyszłorocznym maturzystom w dobrym wyborze studiów i przygotowaniu się do egzaminu dojrzałości. Fundacja przygotowała wykaz wszystkich kierunków, na które będzie prowadzona rekrutacja wraz zestawieniem wymagań stawianym kandydatom przez uczelnie.

– To szczególny moment, w którym podejmujecie decyzję o swoim życiu. Oferta, która została dla Was przygotowana jest niezwykle atrakcyjna. Jestem przekonany, że dzisiejsze spotkanie i rozmowy, które odbędziecie, pozwolą wybrać najwłaściwszą drogę życia – mówił, zwracając się do młodzieży, prof. Jacek Popiel.

W podobnym tonie wypowiadał się gość specjalny wydarzenia – Jarosław Gowin, który podkreślał, że wybór przed którym stoją przyszłoroczni maturzyści jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu, która będzie rzutowała na dalszą karierę zawodową.

- Większość z nas, dorosłych, udziela Wam pragmatycznych rad, abyście wybrali kierunek, po którym można znaleźć dobrze płatną pracę. Moja rada jest, żebyście poszli za głosem własnych zainteresowań. Nie dajcie się zwieść z drogi, którą wyznacza Wasza pasja. Ci z Was, którzy mają zainteresowania szerokie lub jeszcze niesprecyzowane niech sięgną po radę, którą można uzyskać właśnie podczas Salonu Maturzystów – mówił wicepremier, który zaznaczył, że pomocne w wyborze studiów mogą być także oferowane przez ministerstwo narzędzia – ogólnopolski system monitorowania ekonomicznych losów absolwentów szkół wyższych ELA i portal studia.gov.pl.

- Wielu absolwentów zadaje sobie pytanie, czy warto zdawać maturę - mówił Lech Gawryłow, dyrektor OKE.  - Przystąpienie do egzaminu maturalnego daje możliwość zaprezentowania swojej wiedzy i umiejętności. Osiągnięty poziom wiedzy i umiejętności zostaje obiektywnie oceniony przez zewnętrznych egzaminatorów. Uzyskanie świadectwa dojrzałości jest jednocześnie dowodem, że maturzysta posiada wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne, które mają swoje odniesienie do Europejskich Ram Kwalifikacji i tym samym do kwalifikacji w innych krajach Unii Europejskiej.  Z pewnością warto osiągnąć wysoki wynik egzaminu, bo to zwiększa szanse kształcenia się na wybranym kierunku studiów zarówno w kraju, jak i za granicą oraz otrzymanie dyplomu, który umożliwi pracę w zawodzie, który chce się wykonywać.

Organizatorzy zapraszają na Krakowski Salon Maturzystów także jutro - 6 września w godzinach 8.30-15. Wstęp jest wolny, obowiązują zapisy na spotkania programowe na stronie www.salonmaturzystow.pl. Uczniowie, którzy wypełnią Ankietę Maturzysty, otrzymają bezpłatnie „Informator dla Maturzystów 2020”, zawierający ofertę kształcenia i zasady przyjęć na wszystkie polskie uczelnie.

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau