Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

"Szyta na miarę" endoproteza wszczepiona w Szpitalu Uniwersyteckim

Pozornie standardowa, a jednak inna niż wszystkie. Rankiem 9 września na O/K Ortopedii i Rehabilitacji w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie odbyła się operacja wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego pacjentce, która ma zaledwie 117 centymetrów wzrostu. Zabieg, który przeszedł bez komplikacji, przeprowadził prof. Artur Gądek.

 

- Cierpiąca na wrodzoną karłowatość, trzydziestoletnia pacjentka skarżyła się na bolesność w stawie biodrowym, która w znacznym stopniu utrudniała jej chodzenie. Ponieważ doszło u niej do zmian zwyrodnieniowych byliśmy zmuszeni wszczepić jej endoprotezę – mówi prof. Artur Gądek, Kierownik O/K Ortopedii i Rehabilitacji SU. – Sama operacja wszczepienia endoprotezy jest procedurą standardową. Wykonujemy ich około 600 rocznie, natomiast w tym konkretnym przypadku trudność polegała na niedużym polu operacyjnym i drobnym kośćcu, co utrudniało dojście do zmian zwyrodnieniowych. Z uwagi na to zabieg był obciążony także większym ryzykiem powikłań – wyjaśnia profesor Gądek.

Z uwagi na niestandardowe wymiary pacjentki również wszczepiana jej endoproteza musiała być wykonana na specjalne zamówienie. Implant został zamówiony w Stanach Zjednoczonych, a czas oczekiwania na jego przygotowanie wyniósł pół roku. Koszty w wysokości prawie 50 tysięcy złotych w całości pokrył NFZ.

Podczas trwającej prawie 1,5 godziny operacji pacjentka była przytomna, ponieważ zastosowano u niej znieczulenie podpajęczynówkowe podane w kręgosłup. Zabieg zniosła z uśmiechem na ustach, a gdy usłyszała, że endoproteza znajduje się już na właściwym miejscu, delikatnie zaczęła bić brawo. – Obym tylko mogła już normalnie chodzić – skomentowała.

- Mam nadzieję, że rehabilitacja u pacjentki przebiegać będzie w normalnym tempie, a wypis ze szpitala nastąpi w ciągu standardowych pięciu dni – podsumował profesor Artur Gądek. 

Fot. Archiwum SU

Polecamy również
Uniwersytet Jagielloński członkiem konsorcjum w projekcie IMBIO
Nagroda Inteligentnego Rozwoju także dla dr. Aleksandra Grabca
Spotkanie rektora UJ oraz rektora-elekta z prorektorami następnej kadencji
Ogród Botaniczny UJ ponownie otwarty dla zwiedzających [FOTO]

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj