Prawie 2 mln zł dla UJ na projekt w programie "Akademickie Partnerstwo Międzynarodowe"

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła wyniki naboru wniosków o udział w Programie "Akademickie Partnerstwa Międzynarodowe". 1 912 360 zł przeznaczone zostało na realizację projektu "DIGITALIZED! Społeczeństwo w dobie rewolucji cyfrowej", który poprowadzi Wydział Prawa i Administracji UJ.

Celem projektu „DIGITALIZED! Społeczeństwo w dobie rewolucji cyfrowej” jest wypracowanie nowych form i zintensyfikowanie współpracy między uniwersytetami należącymi do UNA EUROPA (UNA) oraz prowadzenie badań naukowych, a także działań popularyzatorskich i edukacyjnych oraz projektów w otoczeniu społeczno-gospodarczym w zakresie związanym z wpływem rewolucji cyfrowej na zmiany w świecie społecznym.

Partnerami Uniwersytetu Jagiellońskiego w projekcie są: University of Edinburgh, Universita di Bologna, Katholieke Universiteit Leuven, Universidad Complutense de Madrid, Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne, Freie Universität Berlin.

W ramach UNA, Uniwersytet Jagielloński wraz z 6 wymienionymi wyżej wiodącymi europejskimi uczelniami, podjął się wypracowania form współdziałania, które pozwolą na osiągnięcie bezprecedensowego poziomu współpracy naukowej, dydaktycznej i społecznej. 4 zasady UNA to: internacjonalizacja (rozumiana jakościowo), innowacyjność (także społeczna), inkluzywność (otwartość na różne punkty widzenia i różnych aktorów społecznych) oraz integracja (synteza 3 misji uniwersytetu w działaniu). Tak szeroko zakrojona międzynarodowa platforma współpraca jest doskonałym narzędziem namysłu nad zmianami społecznymi w dobie rewolucji cyfrowej.

Grupy docelowe projektu to: doktoranci, młodzi naukowcy, doświadczeni naukowcy, a także społeczności lokalne.

Działania projektowe będą prowadzone w 7 nowoczesnych, skalowalnych formatach. Efekty projektu to:

• konkretne wydarzenia, nagrania, projekty, artykuły, kursy, itd. ;
  • know-how związany z wypracowaniem i wykorzystaniem nowych formatów współpracy międzynarodowej;
  • potencjał do dalszej intensywnej współpracy między uniwersytetami UNA.

Najważniejsze korzyści z realizacji projektu to:

• budowa tożsamości UNA jako jednego z tzw. uniwersytetów europejskich;
  • stworzenie trwałych struktur dla współpracy między partnerami UNA i ich otoczeniem społeczno-gospodarczym;
  • stworzenie międzynarodowych zespołów naukowych złożonych z przedstawicieli UNA;
  • istotny wkład w międzynarodową dyskusję naukową na temat wpływu nowych technologii na zmiany społeczne.

Celem Programu Akademickie Partnerstwa Międzynarodowe jest wypracowanie trwałych rozwiązań w zakresie współpracy naukowej, wdrożeniowej i dydaktycznej realizowanej w ramach międzynarodowych partnerstw akademickich.

Rezultaty projektu winny stanowić podstawę do rozwoju długotrwałej współpracy podmiotów tworzących Partnerstwo. Projekty realizowane w ramach Programu muszą wpisywać się w długofalową politykę rozwoju jednostki wnioskującej.

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "Direction: Space"

Między neuroróżnorodnością a terapią