Wręczenie powołań przewodniczącym Rad Dyscyplin na UJ

Rady Dyscyplin są całkowicie nowymi podmiotami rozpoczynającymi funkcjonowanie w ramach uczelni. Ich powstanie nastąpiło zgodnie z przepisami nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw. Ustawy 2.0.

Rektor UJ prof. Wojciech Nowak, otwierając spotkanie, podkreślił, że 1 października uczelnia wejdzie w nowy rozdział  w swojej działalności naukowej.

- Pytanie, które sobie obecnie stawiamy brzmi - czy powstanie rad dyscyplin, a zatem zmiana podejścia do prowadzenia badań naukowych przyniesie pozytywny efekt. Czy nowe mechanizmy będą korzystne dla naukowców? - zastanawiał się rektor.

- Stajecie się Państwo odpowiedzialni za jakość badań naukowych na uniwersytecie, to jest wielka odpowiedzialność i zobowiązanie. Do tej pory UJ był jedyną uczelnią w Polsce, której wydziały w ocenie Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych uzyskiwały wyłącznie najwyższe stopnie A+ oraz A. W 2020 roku rozpocznie się ewaluacja dyscyplin. Jestem optymistą w tej kwestii, gdyż widzę ogromny potencjał naukowy kadry akademickiej UJ – mówił do obejmujących funkcję przewodniczących prof. Wojciech Nowak.

- Mam przekonanie, że wszyscy podejmiemy wysiłek, by jakość badań naukowych w UJ była jak najlepsza – stwierdził prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisław Kistryn.

- Jednym z zadań Rad Dyscyplin jest przeprowadzanie postępowań w sprawie nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego. Ten ostatni staje się stopniem nieobowiązkowym w karierze akademickiej. Jest dobrowolnym krokiem kandydata, podejmowanym w celu uzyskania patentu jakości. Chciałbym, aby doprowadzili Państwo do tego, żeby dyplom poświadczający habilitację przeprowadzoną na Uniwersytecie Jagiellońskim oznaczał, że osoba spełniła najwyższe kryteria jakości pracy naukowej w Polsce – mówił prorektor.

Przewodniczącymi Rad Dyscyplin na UJ w kadencji 2019-2022 zostali:

1. Rada Dyscypliny Archeologia - dr hab. Marek Nowak, prof. UJ;
  2. Rada Dyscypliny Astronomia - dr hab. Krzysztof Chyży, prof. UJ;
  3. Rada Dyscypliny Ekonomia i finanse - prof. dr hab. Tomasz Tokarski;
  4. Rada Dyscypliny Filozofia - prof. dr hab. Tomasz Placek;
  5. Rada Dyscypliny Geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna – prof. dr hab. Jacek Kozak;
  6. Rada Dyscypliny Historia - dr hab. Sławomir Sprawski, prof. UJ;
  7. Rada Dyscypliny Informatyka - prof. dr hab. Paweł Idziak;
  8. Rada Dyscypliny Językoznawstwo - prof. dr hab. Halina Kurek;
  9. Rada Dyscypliny Literaturoznawstwo - prof. dr hab. Anna Czabanowska-Wróbel;
  10. Rada Dyscypliny Matematyka - prof. dr hab. Roman Srzednicki;
  11. Rada Dyscypliny Nauki biologiczne – prof. dr hab. Andrzej Kozik;
  12. Rada Dyscypliny Nauki chemiczne - prof. dr hab. Wojciech Macyk;
  13. Rada Dyscypliny Nauki farmaceutyczne - prof. dr hab. Anna Wesołowska;
  14. Rada Dyscypliny Nauki fizyczne - prof. dr hab. Jacek Golak;
  15. Rada Dyscypliny Nauki medyczne - prof. dr hab. Rafał Olszanecki;
  16. Rada Dyscypliny Nauki o komunikacji społecznej i mediach - dr hab. Małgorzata Lisowska- Magdziarz, prof. UJ;
  17. Rada Dyscypliny Nauki o kulturze i religii - prof. dr hab. Marta Kudelska;
  18. Rada Dyscypliny Nauki o polityce i administracji - prof. dr hab. Marek Bankowicz;
  19. Rada Dyscypliny Nauki o sztuce - prof. dr hab. Zofia Fabiańska;
  20. Rada Dyscypliny Nauki o zarządzaniu i jakości - prof. dr hab. Marek Bugdol;
  21. Rada Dyscypliny Nauki o zdrowiu - prof. dr hab. Małgorzata Schlegel-Zawadzka;
  22. Rada Dyscypliny Nauki o Ziemi i środowisku - prof. dr hab. Marek Drewnik;
  23. Rada Dyscypliny Nauki prawne - prof. dr hab. Jerzy Stelmach;
  24. Rada Dyscypliny Nauki socjologiczne - prof. dr hab. Maria Flis;
  25. Rada Dyscypliny Pedagogika - prof. dr hab. Janina Kostkiewicz;
  26. Rada Dyscypliny Psychologia - dr hab. Przemysław Bąbel, prof. UJ.
Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny