Egzamin LEK: Absolwenci kierunku lekarskiego ponownie najlepsi

Centrum Egzaminów Medycznych opublikowało wyniki jesiennej edycji Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK). Absolwenci kierunku lekarskiego UJ CM po raz kolejny uzyskali najlepszy wynik spośród wszystkich uczelni medycznych w Polsce - w dwóch podstawowych, najliczniejszych kategoriach zdających po raz pierwszy oraz ostatnich dwóch roczników (w sumie około 95 proc. wszystkich zdających egzamin).

Studenci, którzy ukończyli studia w ciągu ostatnich dwóch lat, zdobyli średnio 140,18 punktów, a studenci zdający po raz pierwszy - 139,77 punktów, co stanowi odpowiednio 8,74 i 9,47 punktów więcej niż średnia dla całego kraju. W tej ostatniej kategorii zdało 97 proc. absolwentów UJ CM. Do egzaminu przystąpiło ogółem 640 absolwentów, a wynik pozytywny uzyskało 594 (93,0 proc.).

Lekarski Egzamin Końcowy przeprowadzany jest 2 razy do roku. Trwa 4 godziny i składa się z 200 pytań testowych z zakresu chorób wewnętrznych, pediatrii, chirurgii, położnictwa i ginekologii, psychiatrii, medycyny rodzinnej, medycyny ratunkowej i intensywnej terapii, bioetyki i prawa medycznego, orzecznictwa lekarskiego i zdrowia publicznego. Zdanie testu to wymóg rozpoczęcia szkolenia specjalizacyjnego, a wynik punktowy decyduje o pierwszeństwie w uzyskaniu rezydentury i wyborze specjalizacji.

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny