Szpital Uniwersytecki sprzedaje olbrzymi teren w centrum Krakowa

W poniedziałek dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podpisali umowę warunkową na wykup terenu Wesołej - ważnej z punktu widzenia miasta dzielnicy Krakowa. Zawarte porozumienie jest efektem wielomiesięcznych ustaleń władz samorządowych z przedstawicielami szpitala i Prokuratorii Generalnej. Zgodę na transakcję musi jeszcze wydać Krajowy Zasób Nieruchomości.

Kraków wykupi tereny o powierzchni ok. 9,13 ha, na których znajduje się 17 budynków, za 283 mln 176 tys. zł. Kwota ta zostanie podzielona na 10 rat, wypłacanych co roku do 2028 r. Miasto zobowiązało się wypłacić pierwszą z nich w ciągu 3 tygodni od zawarcia umowy ostatecznej. 9 rat wyniesie ok. 30 mln zł, ostatnia - nieco ponad 13 mln zł.

- Ta umowa jest naszym dużym sukcesem. Należy jasno i wyraźnie podkreślić, że biorąc pod uwagę oczekiwania ze strony mieszkańców, gmina była przez nas brana pod uwagę jako najlepszy nabywca tych terenów. W pierwszej kolejności poszukiwaliśmy partnera publicznego. Kwestie deweloperów zostawialiśmy na ewentualne późniejsze negocjacje, gdyby rozmowy z miastem zakończyły się fiaskiem. Szpital Uniwersytecki otrzymuje środki finansowe, którą pozwolą na dokończenie naszej nowej siedziby. Zostaną one również przeznaczone na realizację dalszej rozbudowy szpitala, ponieważ chciałbym, by wszystkie jednostki za kilka lat przeniosły się do Prokocimia i funkcjonowały jako jedna substancja - podkreśla Marcin Jędrychowski.

Plan miejscowy "Wesoła - rejon ul. Kopernika" jest dokumentem o charakterze ochronnym i porządkującym, mającym istotne znaczenie dla ładu przestrzennego miasta i jego atrakcyjności. Obejmuje on tereny o wysokich wartościach historycznych, kulturowych, urbanistycznych i kompozycyjnych. Celem planu jest zachowanie wyjątkowych wartości tego terenu, realizacja zasady zintegrowanej ochrony środowiska kulturowego oraz krajobrazowego, w tym ochrona przestrzeni strefy buforowej UNESCO, ochrona osi widokowej w stronę historycznego centrum miasta, a także stworzenie dogodnych warunków dla zrównoważonego rozwoju obszaru, szczególnie w zakresie kreowania atrakcyjnej przestrzeni publicznej oraz zwiększenia różnorodności i jakości programu usługowego.

- Będzie to największy teren należący do gminy w ścisłym centrum Krakowa. Szczególnie ważne jest rozplanowanie, co w przyszłości, po przeniesieniu obecnie funkcjonującego na tym terenie Szpitala Uniwersyteckiego mogłoby się tam znaleźć. W tej sprawie opracowywany jest projekt planu miejscowego dla tego terenu, który ma zapewnić pełną ochronę - zaznacza prezydent Krakowa.

Przypomnijmy, że wielka przeprowadzka Szpitala Uniwersyteckiego rozpocznie się w listopadzie br. W pierwszej kolejności do nowej siedziby przeniesione zostaną m.in. oddziały diabetologii, nefrologii, kardiologii (I kardiologia), gastroenterologii, chorób zakaźnych, chorób płuc, chirurgii ogólnej, angiologii, reumatologii oraz część anestezjologii. Najpóźniej, bo dopiero w pierwszym kwartale 2020 roku, przeniesiony zostanie Szpitalny Oddział Ratunkowy. Należy pamiętać, że kilka oddziałów pozostanie w dotychczasowych lokalizacjach, w tym m.in. położnictwo z neonatologią, psychiatria, okulistyka i geriatria.

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Czy ekrany akustyczne ochronią Ogród Botaniczny UJ przed hałasem?