Wybitnie uzdolnieni naukowcy z UJ ze stypendiami ministra nauki

23 wybitnych młodych naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, w tym 7 doktorantów, otrzymało stypendia ministra nauki i szkolnictwa wyższego. To największa liczba laureatów spośród wszystkich uczelni. Każdy z nich będzie otrzymywał grant w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez okres do 3 lat.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uhonorowało stypendiami młodych naukowców, którzy prowadzą innowacyjne badania naukowe na wysokim poziomie i cieszą się imponującymi dorobkiem naukowym o wysokim prestiżu i międzynarodowym zasięgu. Zostały one przyznane osobom, które spełniają powyższe warunki oraz które w dniu podjęcia decyzji o przyznaniu tego świadczenia posiadały status młodego naukowca - są doktorantami lub nauczycielami akademickimi i nie posiadały stopnia doktora albo posiadają stopień doktora, od uzyskania którego nie upłynęło 7 lat.

Wnioski oceniał zespół doradczy, wyłoniony spośród kandydatów zgłaszanych Radę Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Komisję Ewaluacji Nauki oraz Radę Młodych Naukowców. W tym roku wpłynęło ich prawie 1,5 tys., z czego ok. 1,4 tys. spełniło warunki formalne i zostało poddane ocenie.

Na sfinansowanie przyznanych stypendiów resort nauki przeznaczył ponad 40 mln zł. Najwięcej, bo aż 23 stypendystów wywodzi się z Uniwersytetu Jagiellońskiego, 17 z Uniwersytetu Warszawskiego, a 10 z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Stypendia ministra nauki i szkolnictwa wyższego z Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymali: dr Katarzyna Magierowska, Mateusz Koziej, Adrian Chrobak, dr Aneta Stachowicz (Wydział Lekarski); dr Jakub Filonik (Wydział Filologiczny); dr Regina Regina Lenart-Gansiniec, dr Marta Shaw (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej); dr Paweł Nowak (Wydział Chemii); dr Iwona Boruszkowska, Karolina Koprowska, dr Wojciech Ryczek, Piotr Urbanowicz (Wydział Polonistyki); Fryderyk Kwiatkowski, Adrian Stencel (Wydział Filozoficzny); Anna Kubica-Grygiel, Krzysztof Popek (Wydział Historyczny); dr Anita Bernatek-Jakiel (Wydział Geografii i Geologii); dr Adam Kirpsza (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych); dr Karolina Kuszewska, dr Krzysztof Miler, Daniel Stec (Wydział Biologii); dr Mikołaj Małecki (Wydział Prawa i Administracji); dr Maja Sochalska (Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii).

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "Direction: Space"

Między neuroróżnorodnością a terapią