Powstała ekspozycja obrazująca historię krakowskiej stomatologii

Z udziałem rektora UJ prof. Wojciecha Nowaka w Instytucie Stomatologii Wydziału Lekarskiego UJ CM (IS) otwarto "Galerię na schodach »Pokolenia«". Graficzna prezentacja historii krakowskiej stomatologii stanowi część ekspozycji muzealnej tej medycznej jednostki. W jej przygotowania zaangażowani byli: prof. Ryszard W. Gryglewski, prof. Stanisław Majewski, dyrektor IS prof. Joanna Zarzecka oraz dyrektor Uniwersyteckiej Kliniki Stomatologicznej Marek Szwarczyński.

Stworzenie galerii było doskonałym pretekstem do zaprezentowania uporządkowanych po latach zbiorów muzealnych, wyeksponowanych teraz w odnowionym pomieszczeniu gromadzącym kolekcje narzędzi, urządzeń i wydawnictw stomatologicznych z przeszłości oraz wszystkie wydawnictwa, które powstały w krakowskim Instytucie Stomatologii.

Rektor UJ prof. Wojciech Nowak przypomniał historię utworzenia IS w okresie powojennym i podkreślił pokoleniowy charakter dorobku uniwersyteckiej stomatologii krakowskiej. Dyrektor Instytutu prof. Joanna Zarzecka zwróciła uwagę na fakt, że miarą nowoczesności jest również troska o świadectwa przeszłości budujące tożsamość współczesnych pokoleń. Prof. Stanisław Majewski, w oparciu o skrótowo przedstawione najważniejsze wydarzenia z historii krakowskiej stomatologii uniwersyteckiej, opowiedział o powstawaniu kolekcji muzealnej IS w Krakowie. Po uroczystym otwarciu prof. Ryszard W. Gryglewski, w krótkim wystąpieniu, podkreślił silne związki historii stomatologii krakowskiej z historią chirurgii w Uniwersytecie Jagiellońskim.

Muzeum Instytutu Stomatologii zostało włączone do katalogu Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych, do którego należy również m.in. Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. Opracowany w ostatnim czasie katalog jest bazą wiedzy na temat muzeów funkcjonujących przy uniwersytetach w Polsce i powstał w ramach projektu „Muzea uczelniane. Katalog zbiorów”. Instytucją koordynującą projekt ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Czy ekrany akustyczne ochronią Ogród Botaniczny UJ przed hałasem?