Uniwersytecka chirurgia po 130 latach symbolicznie zmieniła adres

W poniedziałek odbyło się uroczyste pożegnanie dotychczasowej siedziby oddziału klinicznego chirurgii ogólnej, onkologicznej i gastroenterologicznej - tak zwanej "Białej Chirurgii" - przy ul. Kopernika 40. Obecnie oddział funkcjonuje już - podobnie jak kilka innych - w nowej siedzibie Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Jakubowskiego 2 w Krakowie-Prokocimiu.

- To właśnie tutaj ma swoje korzenie krakowska chirurgia. Całe moje ponad 40-letnie życie zawodowe to chirurgia. Pamiętam, jak wyglądała klinika, kiedy zaczynałem tutaj swoją karierę. Młodym mogę powiedzieć: dobrze, że tego nie widzieliście. Dopiero remont przeprowadzony w latach 80. za czasów profesora Tadeusza Popieli zmienił to miejsce w odpowiednią placówkę. To właśnie pod jego przewodnictwem uniwersytecka chirurgia stała się wiodącym ośrodkiem w Polsce, w którym hospitalizowano i leczono najtrudniejsze przypadki - mówił podczas uroczystości prof. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Oddział kliniczny chirurgii ogólnej, onkologicznej, gastroenterologicznej i transplantologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie to od lat wiodący w kraju, wysokospecjalistyczny ośrodek chirurgiczny. Leczy się tu wszystkie schorzenia przewodu pokarmowego z zakresu chirurgii ogólnej, choroby sutka, a także wykonuje przeszczepy nerek. W szerokim zakresie wykonuje się zabiegi z zakresu chirurgii laparoskopowej, endoskopowej i ultrasonografii zabiegowej. Rocznie w hospitalizowanych jest w nim ok. 4,5 tys. pacjentów. Większość z nich to chorzy z nowotworami przewodu pokarmowego, guzami endokrynnymi i schorzeniami piersi.

"Biała Chirurgia" jest jedną z kilku jednostek, które przeprowadziły się do Prokocimia. Skomplikowana operacja przenoszenia pacjentów trwa od 18 listopada. Chorzy przewożeni są ambulansami i specjalistycznymi busami. W sprawnym transporcie pomaga policja. W nowym szpitalu funkcjonują już oddział nefrologii, stacja dializ, oddział chorób zakaźnych, 2 oddziały intensywnej terapii, oddział diabetologii, oddział reumatologii i immunologii oraz oddział angiologii. Dziś przeprowadzkę czeka pulmonologia i alergologia, intensywna terapia oraz gastroenterologia.

Pozostałe oddziały i poradnie funkcjonują bez zmian w dotychczasowej siedzibie. Pacjenci w stanach nagłych nadal są przyjmowani na SOR przy ul. Kopernika. Kolejna tura przeprowadzki planowana jest na przełomie roku.

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny