Uniwersytet Jagielloński najbardziej prodoktorancką uczelnią

W tym roku już po raz 12. odbył się konkurs na najbardziej prodoktorancką uczelnię w Polsce - Prodok. Zwyciężył Uniwersytet Jagielloński, który wyprzedził Uniwersytet Warszawski i Politechnikę Warszawską.

Organizatorem konkursu jest Krajowa Reprezentacja Doktorantów. Ma on na celu wyłonienie ośrodków akademickich, które stwarzają najlepsze warunki studiowania dla doktorantów oraz promują dobre praktyki na studiach III stopnia. Uczelnie podlegają ocenie na podstawie kryteriów, tj. rekrutacja na studia doktoranckie, ich organizacja, lektoraty, stypendia doktoranckie, badania naukowe doktorantów, wspieranie współpracy międzynarodowej doktorantów, obecność przedstawicieli doktorantów w uczelnianych i instytutowych gremiach, pomoc prawna i psychologiczna dla doktorantów, a także potencjał naukowy, efektywność naukowa i umiędzynarodowienie.

- Cieszę się bardzo, że Uniwersytet Jagielloński został doceniony w tegorocznej edycji konkursu. Zwłaszcza, że z rozmów kuluarowych wynikało, że decydującym czynnikiem była działalność naukowa naszych doktorantów. To dzięki ich zaangażowaniu w umiędzynarodowienie badań nasza uczelnia zdobyła pierwsze miejsce - mówi prezes Towarzystwa Doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego Natalia Stręk.

Towarzystwo Doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego (TD UJ) zostało założone w 1992 roku. Od tamtego czasu jego cele pozostają bez zmian. Zmieniają się natomiast sposoby ich realizacji. Aktualnie TD UJ jest zaangażowane na wielu płaszczyznach, w tym m.in. reprezentuje doktorantów przed władzami uczelni, uczestniczy w przyznawaniu świadczeń pomocy socjalnej, przydziela miejsca w akademikach, organizuje szkolenia, spotkania towarzyskie i zajęcia sportowe, wspomaga finansowo badania doktorantów i prowadzi spotkania popularyzujące naukę.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM