Ambasador Francji z wizytą na UJ

4 grudnia na Uniwersytecie Jagiellońskim wizytę złożył ambasador Francji Frédéric Billet z małżonką w towarzystwie konsula generalnego Francji w Krakowie Frédérica de Touchet. Dyplomatów przyjął w Collegium Novum rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

Uczestnicy spotkania omówili kwestie związane ze współpracą Uniwersytetu Jagiellońskiego z francuskimi uczelniami wyższymi, a także ambasadą i konsulatem Francji. Szczególną wagę przywiązano do podjętej przez szereg europejskich uczelni inicjatywy European Universities, zapoczątkowanej przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Zarówno Uniwersytet Jagielloński, jak i paryska Sorbona należą do członków-założycieli sieci UNA Europa, zrzeszającej osiem wiodących europejskich uczelni. Dyskutowano również o zwiększeniu mobilności studenckiej i pracowniczej oraz utworzenia wspólnych programów studiów.

Frédéric Billet urodził się 20 lipca 1959 w Besançon. Jest absolwentem Akademii Wojskowej Saint-Cyr, studiował także wojskowość i obronę narodową oraz slawistykę na Uniwersytecie w Montpellier i Sorbonie. Poprzednio pełnił funkcję m.in. ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego w Tallinie (2009–2013), zastępcy dyrektora Protokołu Dyplomatycznego (2013–2016) i dyrektora Protokołu Dyplomatycznego (2016–2019). Został odznaczony Narodowym Orderem Zasługi i Orderem Legii Honorowej. Od 18 października 2019 sprawuje urząd ambasadora Francji w Polsce.

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Doktoranci UJ w międzynarodowych konsorcjach badawczych