Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uczony z UJ pokieruje Krajowym Centrum Informatyki Kwantowej

Uczony z UJ pokieruje Krajowym Centrum Informatyki Kwantowej

Prof. Karol Życzkowski z Zakładu Optyki Atomowej UJ zostanie dyrektorem Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej z siedzibą w Sopocie. Na 4-letnią kadencję powołał go rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Piotr Gwizdała.

Krajowe Centrum Informatyki Kwantowej w Gdańsku (KCIK) zostało powołane przy Uniwersytecie Gdańskim jako wspólna jednostka badawcza zrzeszająca 9 ośrodków naukowych: Uniwersytet Jagielloński, Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Instytut Fizyki PAN, Politechnikę Gdańskiej, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Wrocławski. Centrum posiada Radę Naukową i kieruje nim dyrektor Ryszard Horodecki. Misją KCIK jest tworzenie zintegrowanej bazy dla interdyscyplinarnych badań w obszarach przetwarzania kwantowej informacji i podstaw fizyki. Centrum jest otwarte na współczesne trendy i kontynuuje szeroką współpracę międzynarodową. W siedzibie Centrum w Sopocie corocznie w maju odbywają się międzynarodowe sympozja naukowe skupiające światowych liderów informacji kwantowej. KCIK jest wspomagane przez Uniwersytet Gdański, granty badawcze Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Narodowego Centrum Nauki, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz programów europejskich.

Prof. Karol Życzkowski od czasów studiów, ukończonych w roku 1983, jest stale związany z Uniwersytetem Jagiellońskim. W 1987 roku obronił pracę doktorską, w 7 lat później habilitował się. W 2004 otrzymał tytuł profesora nauk fizycznych. Od 1999 roku pracuje równocześnie w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. Zajmuje się mechaniką i informatyką kwantową, teorią chaosu oraz zastosowaniami matematyki w naukach społecznych. Współautor monografii Geometry of Quantum States, książki Każdy głos się liczy. Wędrówka przez krainę wyborów oraz kompromisu jagiellońskiego - systemu głosowania w Radzie Unii Europejskiej. W latach 2008, 2010 i 2012 pracował w panelu PE2 (fizyka) oceniającego wnioski o granty europejskie ERC Advanced Grants, a w latach 2010-2012 był członkiem Zespołu ds. Nagród Prezesa Rady Ministrów za wyróżniające się rozprawy doktorskie i habilitacyjne oraz osiągnięcia naukowe.

W czasie służby wojskowej w roku 1988 odmówił złożenia przysięgi obowiązującej w PRL, co opisał w książce Notatki szeregowca. Prywatnie uprawia narciarstwo. Był prezesem Sekcji Narciarskiej Klubu Wysokogórskiego w Krakowie. Jest też współautorem przewodnika Narciarstwo wysokogórskie w polskich Tatrach Wysokich oraz jego 2. wydania Polskie Tatry Wysokie. Narciarstwo wysokogórskie.

Polecamy również
Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

Widok zawartości stron Widok zawartości stron