Noc Biologów. Po raz dziewiąty na Uniwersytecie Jagiellońskim

10 stycznia już po raz dziewiąty Wydział Biologii UJ i tworzące go Instytuty - Zoologii i Badań Biomedycznych, Nauk o Środowisku oraz Botaniki brał udział w Nocy Biologów. Tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się pod hasłem "Globalne zmiany środowiska".

Uczestnicy - uczniowie szkół, a także dorośli entuzjaści biologii, mogli wziąć udział w zajęciach, podczas których dowiedzieli się jak być modnym i ekologicznym w codziennym życiu, jak zanieczyszczenia zmieniają nasz mózg, jak chemikalia naśladują nasze hormony, a także czym jest efekt cieplarniany i jak badać skutki narażenia człowieka na chemiczne zanieczyszczenia.

Do interesujących warsztatów zaliczyć można było "Myśli globalnie działaj lokalnie", zajęcia prowadzone przez pracowników oraz aktywistów miejskich, a także przedstawienie problematyki wpływu człowieka na środowisko w formie interaktywnej gry terenowej.

Noc Biologów na UJ stanowiła okazję do wysłuchania ciekawych wykładów i obejrzenia prezentacji na temat szczepień, hormonów, a także uczestniczyć w zajęciach o ziołach i botanice praktycznej oraz dowiedzieć się co się kryje w miodzie. Uczestnicy, jak co roku mogli zapoznać się z zagadnieniami związanymi m. in. z biochemią, biologią komórki, immunologią, endokrynologią, fizjologią rozrodu, antropologią, neurofizjologią, anatomią porównawczą, biologią bezkręgowców, entomologią.

Dla najmłodszych przygotowane zostały mini warsztaty, możliwość wykonania kopii skamieniałości, nauka pipetowania i wiele atrakcji. Dla uczniów szkół średnich odbył się konkurs z nagrodami, których fundatorem było wydawnictwo pedagogiczne Operon.

W czasie Nocy Biologów ogłoszone zostały również wyniki konkursu plastycznego, dotyczącego plakatu pod tegorocznym hasłem "Globalne zmiany środowiska".

Wykłady, pokazy i warsztaty cieszyły się ponownie dużym zainteresowaniem i do późnych godzin wieczornych pojawiały się nowe grupy uczestników. Do szerokiego wachlarza atrakcji dołączyły już po raz czwarty zwierzęta terrariowe prezentowane przez firmę Bazyliszek.

tekst: organizatorzy

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>