Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uniwersyteckie projekty na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej

Uniwersyteckie projekty na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej

Resort nauki opublikował wykaz strategicznych infrastruktur badawczych tworzących Polską Mapę Infrastruktury Badawczej. Znalazło się na niej 65 najwyżej ocenionych inicjatyw, w tym 5 zgłoszonych przez Uniwersytet Jagielloński. Mapa skupia infrastruktury o najwyższym potencjale doskonałości naukowej konsolidujące potencjał badawczy w dziedzinach istotnych dla rozwoju nauki oraz kraju.


"Umieszczenie na liście jest wyrazem uznania jej badawczego potencjału, ale nie oznacza zobowiązania resortu nauki do jej sfinansowania. Decyzja co do zaangażowania środków publicznych w ramach obowiązujących strumieni finansowania będzie każdorazowo podejmowana po wnikliwej ocenie przygotowania danej infrastruktury do realizacji oraz planowanych korzyści z tytułu jej powstania i funkcjonowania dla polskiego środowiska naukowego oraz gospodarczego" - poinformował resort nauki.

Wśród inicjatyw, które znalazły się na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej, jest 5 z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii wspólnie z Jagiellońskim Centrum Innowacji planuje utworzenie Centrum Wielopoziomowego Obrazowania Struktur. Przedsięwzięcie przewiduje utworzenie 4 komplementarnych pracowni badawczych skoncentrowanych na współzależnościach między procesami na poziomie molekularnym, komórkowym, tkankowym i systemowym oraz na dostarczaniu usług z zakresu badań podstawowych i aplikacyjnych. Z kolei Centrum badań materiałowych w skali ATOMowej dla INnowacyjnej gospodarki (ATOMIN 2.0) ma na celu wzmocnienie potencjału istniejącego parku aparaturowego zespołu laboratoriów Wydziału Chemii oraz Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej do realizacji przełomowych programów badawczych w dziedzinie projektowania zaawansowanych materiałów o dedykowanych właściwościach.

Kolejny projekt „Cherenkov Telescope Array - obserwatorium astronomii gamma TeV” zakłada zbudowanie największego na świecie obserwatorium badającym Wszechświat w promieniowaniu gamma wysokich i bardzo wysokich energii w zakresie od około 20 GeV do 300 TeV. Koordynatorem międzynarodowego konsorcjum w Polsce jest prof. Michał Ostrowski z Obserwatorium Astronomicznego UJ. W obszarze nauki biologiczno-medyczne i rolnicze znalazł się projekt utworzenia przez UJ CM Centrum Rozwoju Terapii Chorób Cywilizacyjnych i Związanych z Wiekiem. Interdyscyplinarny innowacyjny ośrodek będzie stanowić integralną część Kampusu Medycznego Prokocim.

Na mapie umieszczono także Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS, które docelowo będzie stanowiło wyjątkowe narzędzie badawcze dla rozwoju biotechnologii, nanotechnologii i technologii informacyjnych, przyczyniając się do wzrostu innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki. Spektrum badań, których prowadzenie będzie możliwe dzięki urządzeniu, jest bardzo szerokie i poza wskazanymi powyżej obejmuje takie dziedziny jak fizyka, chemia, medycyna, biologia, inżynieria materiałowa, krystalografia, badania środowiska, geofizyka, archeologia, historia sztuki.

Szef resortu nauki, mając na uwadze istniejące zobowiązania międzynarodowe rządu Rzeczypospolitej Polskiej, podjął decyzję o umieszczeniu na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej dodatkowych 5 infrastruktur badawczych. Wśród nich jest FAIR - Ośrodek Badań Antyprotonami i Jonami, w którym Uniwersytet Jagielloński pełni rolę polskiego udziałowca w spółce.

Polecamy również
Profesor Włodzimierz Wróbel nowym przewodniczącym KKPK

Profesor Włodzimierz Wróbel nowym przewodniczącym KKPK

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Świetny debiut Darii Nawój w Akademickich Mistrzostwach Polski

Świetny debiut Darii Nawój w Akademickich Mistrzostwach Polski

Widok zawartości stron Widok zawartości stron