Badacze z MCB UJ wyizolowali koronawirusa z próbki pacjenta zero

Kolejny sukces naukowców z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wyizolowali i scharakteryzowali wirusa z próbki pobranej od pierwszego polskiego pacjenta.

W środę poinformowano, że Zespół Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego - we współpracy z zespołem NIZP-PZH w Warszawie - wyizolował i scharakteryzował wirusa SARS-CoV-2 z próbki pobranej od pierwszego pacjenta z Polski, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem.

Charakterystyka szczepów wirusa pojawiających się w naszym kraju umożliwi śledzenie rozprzestrzeniania się epidemii oraz identyfikację zmian wirusa w czasie i szybką reakcję na takie zmiany. Obserwacja tych zmian może mieć istotne znaczenie w trakcie opracowywania leków, schematów leczenia oraz diagnostyki zakażeń. Sekwencja genomu zostanie udostępniona w najbliższym czasie w publicznych bazach danych.

Badania w celu izolacji wirusa SARS-CoV-2 od kolejnych pacjentów są w toku.

(PAP - Nauka w Polsce)

BN i BJ otrzymały fundusze na kontynuację projektu Patrimonium
Wirusolog z MCB UJ wiceprezesem zespołu ds. COVID-19 w PAN
Neutrina ujawniły ostatnią niewiadomą generatora energii w Słońcu