Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zespół UJ zwyciężył w międzynarodowym konkursie mediacyjnym

Zespół UJ zwyciężył w międzynarodowym konkursie mediacyjnym

Jagiellonian University Mediation Team - w składzie Marta Nawrocka, Elżbieta Schulz, Antoni Otałęga, Michał Żyłka - wygrał tegoroczną edycję najstarszego międzynarodowego konkursu mediacyjnego na świecie - INADR International Law School Mediation Tournament w Chicago. Studenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (WPiA UJ) pokonali 58 zespołów z całego świata.


Konkurs INADR International Law School Mediation Tournament odbył się po raz 19. Jak dotąd w konkursach INADR (The International Academy of Dispute Resolution) uczestniczyło ponad 800 drużyn z ok. 50 krajów.

- Konkurs polegał na symulacji procesu mediacyjnego, w którym uczestniczyło dwóch mediatorów prowadzących sesję w formacie komediacji oraz dwie pary negocjatorów przyjmujących role klient-prawnik. Zadaniem uczestników była próba rozwiązania sporu na podstawie udostępnionych przed turniejem faktów oraz informacji poufnych otrzymanych na godzinę przed rozgrywką. Poza umiejętnościami mediacyjnymi oraz znajomością technik negocjacyjnych uczestnicy musieli wykazać się znajomością ogólnych zasad i instytucji prawnych - mówi Antoni Otałęga, jeden z członków drużyny UJ.

Turniej odbył się na Wydziale Prawa Uniwersytetu Loyoli w Chicago. Po trzech rundach preeliminacyjnych, w których mierzyło się 58 zespołów, studenci UJ awansowali do 16-drużynowego półfinału, by ostatecznie w finale zmierzyć się z drużynami ze Stanów Zjednoczonych, Indii, Kanady oraz Irlandii. Ostatecznie zespół WPiA UJ zdobył 1. miejsce w kategorii Advocate/Client, a także 6. w kategorii Mediator. Sukces jest efektem wielomiesięcznych przygotowań prowadzonych przez utytułowanych absolwentów prawa UJ Agnieszkę Górę i Jacka Czaję.

- Od ponad 10 lat studenci Wydziału Prawa i Administracji biorą udział w różnych konkursach międzynarodowych: mediacyjnych, negocjacyjnych i z zakresu arbitrażu międzynarodowego, zarówno inwestycyjnego, jak i handlowego. Wspólną cechą tych wszystkich konkursów jest propagowanie wśród studentów prawa tak zwanych pozasądowych sposobów rozwiązywania sporów. Nabyte w nich umiejętności przydają się prawnikom w ich dalszej zawodowej karierze. Przykładem mogą być trenerzy grupy studentów biorących udział w konkursie w Chicago, którzy są naszymi absolwentami i brali sami udział we wcześniejszych edycjach różnych konkursów mediacyjnych. Służą oni pomocą i wiedzą swoim młodszym koleżankom i kolegom. Współpracujemy także z kancelariami prawnymi, których prawnicy dzielą się wiedzą i umiejętnościami ze studentami - mówi dziekan WPiA UJ prof. Jerzy Pisuliński.

To nie jedyny sukces studentów WPiA UJ w ostatnim czasie. W lutym br. zajęli oni 3. miejsce w międzynarodowym konkursie mediacji gospodarczej organizowanym przez Międzynarodową Izbę Handlową w Paryżu. Dzięki tym sukcesom Wydział Prawa i Administracji UJ jest rozpoznawalny w świecie jako znaczący ośrodek kształcenia w zakresie pozasądowych sposobów rozwiązywania sporów.

- Na naszym wydziale działa Centrum ARS, które prowadzi nie tylko badania w tym zakresie, lecz również studia podyplomowe, w trakcie których słuchacze mogą zdobyć wiedzę na temat różnych form rozwiązywania sporów. Mam nadzieję, że wiedza i doświadczenie naszych pracowników i studentów będzie wykorzystywana także na Uniwersytecie Jagiellońskim w celu rozwiązywania konfliktów między pracownikami lub studentami. Profesor Janina Czapska zaproponowała przeprowadzenie szkoleń, dzięki którym na wydziałach mogłaby powstać grupa mediatorów, którzy służyliby pomocą przy rozwiązywaniu sporów. Często dzisiaj kończą się one niepotrzebnymi wnioskami do rzeczników dyscyplinarnych - dodaje prof. Jerzy Pisuliński.

Polecamy również
Badacze z UJ z Nagrodami Naukowymi "Polityki"
Badacze z UJ z Nagrodami Naukowymi "Polityki"
Stypendia START dla najzdolniejszych młodych naukowców z UJ
Stypendia START dla najzdolniejszych młodych naukowców z UJ
Student UJ CM nagrodzony w konkursie na innowacje w kardiologii
Student UJ CM nagrodzony w konkursie na innowacje w kardiologii
Wybitnie uzdolnieni naukowcy z UJ ze stypendiami ministra nauki
Wybitnie uzdolnieni naukowcy z UJ ze stypendiami ministra nauki

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj