Naukowcy z UJ w zespole doradców ds. zapobiegania COVID-19

Prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ i prof. Marek Sanak z Wydziału Lekarskiego UJ CM weszli w skład interdyscyplinarnego zespołu naukowców, który będzie doradzał i rekomendował rozwiązania w sprawach związanych z pandemią COVID-19 ministrowi nauki i szkolnictwa wyższego. Pracami grupy pokieruje prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Do zadań 15-osobowego zespołu należy przygotowywanie informacji o sytuacji epidemicznej wywołanej zachorowaniami na COVID-19. Ponadto jego członkowie zajmą się przygotowywaniem informacji o badaniach naukowych związanych z epidemią oraz będą analizować potrzeby związane ze wspieraniem prowadzonych w Polsce badań naukowych dotyczących wirusa SARS-CoV-2. Eksperci będą też opiniowali wnioski o dofinansowanie dla naukowców prowadzących badania związane z koronawirusem.

Do zadań zespołu należy też analiza przeciwstawnych strategii walki z epidemią, jakie przyjęły m.in. Szwecja (brak izolacji) i Niemcy (podobna do polskiej strategia izolacji i podobna kinetyka zakażeń, przesunięta o 8/9 dni w stosunku do Polski). Wyniki tych analiz mogą pomóc w stworzeniu rekomendacji odnośnie działań na przyszłość w naszym kraju. Badacze mają również wypracować wskazówki dotyczące kierunków rozwoju różnych dziedzin nauki w Polsce, np. wirusologii, aby maksymalnie zabezpieczyć się przed zagrożeniami w przyszłości.

W skład interdyscyplinarnego zespołu weszli ponadto: dr Aneta Afelt z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk z Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Janusz Bujnicki z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, prof. Jerzy Duszyński i prof. Paweł Grieb z Polskiej Akademii Nauk, prof. Piotr Fiedor i prof. Jakub Gołąb z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dr hab. Małgorzata Kęsik-Brodacka z Instytutu Biotechnologii i Antybiotyków w Warszawie, prof. Jacek Klawe z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. Radosław Owczuk i prof. Tomasz Smiatacz z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Miłosz Parczewski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz dr hab. inż. Anna Szerlig z Instytutu Technologii Elektronowej w Warszawie.

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Świetny debiut Darii Nawój w Akademickich Mistrzostwach Polski