Badacze z UJ współtwórcami substancji pomocnej w walce z SARS-CoV-2

Naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ (pod kierunkiem prof. Krzysztofa Pyrcia i dr Aleksandry Milewskiej) oraz z Wydziału Chemii UJ (pod kierunkiem prof. Marii Nowakowskiej i prof. Krzysztofa Szczubiałki) ogłosili, że opracowane przez nich inhibitory polimerowe silnie hamują zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 oraz jego nie mniej groźnym kuzynem MERS-CoV.

Prace były prowadzone z wykorzystaniem nie tylko standardowego modelu komórkowego, ale również zaawansowanego systemu modelującego w pełni zróżnicowany nabłonek ludzkiego układu oddechowego (hodowle ALI). Jest to jeden z najdoskonalszych modeli pozwalający na analizę zakażenia w naturalnym środowisku organizmu człowieka.

Naukowcy pokazali, że opracowane przez nich związki polimerowe stworzone na bazie chitozanu są w stanie skutecznie hamować infekcję nowymi koronawirusami. Wykazali, że polimer ten wiąże się z białkiem Spike tworzącym „koronę” wirusa i blokuje jego oddziaływanie z receptorem komórkowym, a w konsekwencji wnikanie wirusa do komórki.

HTCC nie jest obecnie zatwierdzony do stosowania u ludzi, więc pozostało sporo pracy. Wcześniejsze doświadczenia pokazują jednak, że wstępne badania u gryzoni wykazały, że po podaniu HTCC drogą wziewną nie obserwowano toksyczności ani pogorszenia się czynności płuc. Naukowcy są zdania, że wyniki są obiecującym pierwszym krokiem na drodze do opracowania leku.

Raport, pokazujący antywirusową aktywność HTCC, został udostępniony na darmowej platformie Biorxiv. Badania prowadzone były we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Gdańskiego, ze Śląskiego Centrum Chorób Serca oraz z zespołami badawczymi z Chin.

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Doktoranci UJ w międzynarodowych konsorcjach badawczych

Profesor Paulina Kramarz wśród 25 Polek, które walczą o lepsze jutro

Jak kształci się psychologów w Polsce? Raport Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu SWPS