SOLARIS otrzymał dofinansowanie z programu Horyzont 2020

Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie, wspólnie z partnerami z Hiszpanii i Niemiec, zrealizuje międzynarodowy projekt "Sylinda". Działania, które zostaną podjęte przez konsorcjum, mają zachęcić przemysł do korzystania z infrastruktury badawczej krakowskiego ośrodka, zwiększyć możliwości, jakie oferuje naukowcom oraz poszerzyć grono jego użytkowników.

Jednym z głównych zadań w projekcie będzie wsparcie budowy linii badawczej powstającej w SOLARIS we współpracy z Hochschule Niederrhein. Będzie ona wykorzystywana do prowadzenia pomiarów metodą spektroskopii absorpcyjnej promieniowania rentgenowskiego (X-ray absorption spectroscopy). Dzięki projektowi "Sylinda" stanie się unikalną infrastrukturą badawczą, umożliwiającą między innymi badania materiałów zawierających pierwiastki o niskiej liczbie atomowej (od sodu do chloru). Pierwiastki te odgrywają ważne role w przebiegu procesów biologicznych - fosfor, siarka. Inne są wykorzystywane przez przemysł, jak na przykład krzem do produkcji farb i klejów oraz jako składnik wyrobów gumowych czy farmaceutyków. Obecnie badanie tych pierwiastków, w szczególności krzemu i fosforu, nie jest możliwe w żadnym ośrodku synchrotronowym w Europie.

Wśród innych celów projektu znalazło się stworzenie planu działań, który pozwoli SOLARIS nawiązać efektywną współpracę z partnerami przemysłowymi w zakresie badań aplikacyjnych. Wwiąże się to z koniecznością zwiększenia rozpoznawalności krakowskiego ośrodka wśród małych i średnich przedsiębiorstw zainteresowanych działalnością research&development. Ponadto opracowany zostanie i wdrożony w życie program szkolenia młodych naukowców w zakresie zarządzania działalnością badawczą. W programie tym główny nacisk zostanie położony na wyjaśnienie potrzeb badawczych przemysłu oraz pokazanie, w jaki sposób mogą być zaspokojone.

Aby zrealizować postawione cele, w SOLARIS utworzone zostanie biuro współpracy z przemysłem. Synchrotron ALBA zorganizuje dla młodych naukowców szkołę letnią. Odbędą się również wizyty studyjne, dzięki którym kadra naukowa krakowskiego synchrotronu poszerzy swoją wiedzę w zakresie pozyskiwania środków na działalność badawczą, transferu technologii, współpracy z sektorem małych i średnich przedsiębiorstw, prawa własności intelektualnej oraz kontaktów z przemysłem. Zorganizowane zostaną również: warsztat dla przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw oraz międzynarodowe sympozjum dla europejskiego środowiska synchrotronowego. W tym samym czasie realizowane będą działania o charakterze technicznym i naukowym. Linia badawcza budowana wspólnie z Hochschule Niederrhein zostanie wyposażona w spektrometr fluorescencyjny, który w ogromnym stopniu zwiększy jej możliwości badawcze.

Projekt "Sylinda" ruszy latem tego roku i potrwa 3 lata. Zrealizuje go konsorcjum w składzie: NCPS SOLARIS (lider), hiszpański synchrotron ALBA oraz 2 uczelnie z Niemiec - Hochschule Niederrhein w Krefeld i Uniwersytet w Bonn. Prace będą finansowane z grantu w konkursie Twinning w ramach Horyzont 2020 - największego w historii Unii Europejskiej programu finansowania badań naukowych i innowacji.

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum