Uczony z UJ szefem komisji sprawdzającej znajomość j. polskiego

Dr hab. Waldemar Martyniuk, prof. UJ został przewodniczącym Państwowej Komisji do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego (PKPZJPjO) w kadencji 2020-2024. Sekretarzem tego gremium wybrano dr hab. Iwonę Janowską, prof. UJ. Pierwsze posiedzenie nowego składu PKPZJPjO odbyło się 5 maja i miało formę telekonferencji.

Komisja jest gremium dbającym o prawidłowe funkcjonowanie systemu poświadczania znajomości języka polskiego jako obcego. Do jej zadań należy między innymi opiniowanie wniosków o nadanie uprawnień do organizowania egzaminów, ustalanie zestawów zadań egzaminacyjnych, badanie prawidłowości oceny prac egzaminacyjnych dokonanej przez członków komisji egzaminacyjnych, dokonywanie okresowej analizy funkcjonowania systemu poświadczania znajomości języka polskiego jako obcego i przedstawianie ministrowi nauki i szkolnictwa wyższego rekomendacji w tym zakresie.

Urzędowym poświadczeniem znajomości języka polskiego jako obcego jest Certyfikat Znajomości Języka Polskiego wydawany - po zdaniu egzaminu - przez PKPZJPjO. Certyfikaty odpowiadają poziomom biegłości językowej określonym przez Radę Europy w Common European Framework of Reference for Languages: learning, teaching, assessment (CEFR) – Europejskim Systemie Opisu Kształcenia Językowego, czyli A1, A2, B1, B2, C1 i C2.

Certyfikaty z języka polskiego można uzyskać w dwóch grupach wiekowych: w grupie dostosowanej do potrzeb dzieci i młodzieży oraz w grupie dostosowanej do potrzeb osób dorosłych.

Niezależnie od potwierdzenia znajomości języka polskiego, certyfikat daje też posiadającemu go cudzoziemcowi istotne uprawnienia, np. pozwala ubiegać się o uznanie za obywatela RP, czy też uzyskać na uczelni publicznej zwolnienie z opłat związanych z kształceniem cudzoziemców na studiach stacjonarnych w języku polskim.

W składzie Państwowej Komisji do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego na kadencję 2020-2024 znaleźli się: dr hab. Waldemar Martyniuk, prof. UJ i dr hab. Iwona Janowska, prof. UJ z Wydziału Polonistyki UJ; dr hab. Ewa Badyda, prof. UG z Uniwersytetu Gdańskiego; prof. Anna Dąbrowska z Uniwersytetu Wrocławskiego; dr hab. Anna Dunin-Dudkowska, prof. UMCS z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie; dr hab. Katarzyna Kłosińska z Uniwersytetu Warszawskiego; dr hab. Marzena Makuchowska, prof. UO z Uniwersytetu Opolskiego; dr hab. Agnieszka Myszka, prof. UR z Uniwersytetu Rzeszowskiego; Marian Orlikowski z Ministerstwa Spraw Zagranicznych; prof. Urszula Paprocka-Piotrowska z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego; Beata Pietrzyk z Ministerstwa Edukacji Narodowej; Marek Szladowski z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego; prof. Jolanta Tambor z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; dr hab. Grażyna Zarzycka, prof. UŁ z Uniwersytetu Łódzkiego.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM