Badania studenta UJ CM nad koronawirusem docenione przez prestiżowe czasopismo

Praca współautorstwa Michała Daniluka, studenta Szkoły Medycznej dla Obcokrajowców Wydziału Lekarskiego CM UJ, została opublikowana na blogu Cutting Edge, związanym z czasopismem naukowym British Journal of Surgery. Publikacja o tytule “A Review of Peri-operative Precautions While Managing the SARS-CoV-2 Infected Patient” poświęcona jest problematyce rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 na terenie szpitali.

Jak czytamy w artykule, choć głównym sposobem transmisji wirusa odpowiedzialnego za chorobę COVID-19 jest dotyk oraz kropelki wydzielane podczas kaszlu i kichania, wirus utrzymuje się również w drobnej mgiełce (aerozolu), która powstaje podczas oddychania. W takiej firmie wirus może przetrwać o wiele dłużej i przenosić się na większe odległości niż w przypadku kropelek. Chociaż nie dowiedziono jeszcze, że taka forma przenoszenia wirusa ma znaczący wpływ na zwiększenie ilości zachorowań w przestrzeni publicznej, stanowi ona jednak czynnik zwiększonego ryzyka w przypadku szpitali.

Autorzy publikacji, wśród których znajdują się również Antonio M. Lacy z Uniwersytetu w Barcelonie oraz Tomasz G. Rogula i Antoni M. Szczepanik z Collegium Medicum UJ, przyjrzeli się procedurom wykorzystywanym przez szpitale na całym świecie w celu zapobiegnięcia rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2. Ich praca będzie stanowić analizę podejmowanych przez szpitale działań, co umożliwi stworzenie szeregu rekomendacji oraz wytycznych zwiększających bezpieczeństwo zarówno pacjentów, jak i lekarzy.

Z całością artykułu można zapoznać się na blogu Cutting Edge.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM