Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Święto UJ. 656. rocznica założenia najstarszej polskiej uczelni

Święto UJ. 656. rocznica założenia najstarszej polskiej uczelni

Dzień 12 maja jest dla profesorów, studentów i pracowników UJ pełen poczucia radości i dumy z ponad sześciu wieków istnienia uczelni. Przejawem tych uczuć są kwiaty składane w Katedrze Wawelskiej na grobach fundatorów naszej uczelni: Kazimierza Wielkiego, królowej Jadwigi i Władysława Jagiełły.

W tym roku, mimo zagrożenia epidemiologicznego wywołanego rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, udało się tę tradycję podtrzymać – wąskie grono przedstawicieli władz UJ pokłoniło się w imieniu całej uczelni monarchom, którzy przed wiekami postanowili utworzyć pierwszą szkołę wyższą w Polsce. Ich odwaga i wizja zaowocowały powstaniem najdłużej funkcjonującej świeckiej instytucji w naszym kraju. Po 656 latach można stwierdzić, że spełniło się marzenie Kazimierza Wielkiego, który fundując uniwersytet chciał, aby w Krakowie powstała „nauk przemożnych perła, aby wydała męże dojrzałością rady znakomite, ozdobą cnót świetne i w różnych umiejętnościach wyuczone”.

Z uwagi na ograniczenia wynikające z reżimu sanitarnego nie odbędzie się niestety tradycyjny koncert. Mimo to, Chór Akdemicki UJ oraz  Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego "Słowianki" przygotowały świąteczne utwory, które można obejrzeć poniżej.

 

Zobacz video galerię
Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Profesorowie Bujnicki i Purchla odznaczeni przez prezydenta Litwy
W UJ CM wyszkolą przyszłych ratowników górskich. Ruszył nabór
Profesor Piotr Richter z tytułem Ambasadora Kongresów Polskich
Dr Bola: U osób niewidomych kora wzrokowa nasłuchuje dźwięków

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj