Święto UJ. 656. rocznica założenia najstarszej polskiej uczelni

Dzień 12 maja jest dla profesorów, studentów i pracowników UJ pełen poczucia radości i dumy z ponad sześciu wieków istnienia uczelni. Przejawem tych uczuć są kwiaty składane w Katedrze Wawelskiej na grobach fundatorów naszej uczelni: Kazimierza Wielkiego, królowej Jadwigi i Władysława Jagiełły.

W tym roku, mimo zagrożenia epidemiologicznego wywołanego rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, udało się tę tradycję podtrzymać – wąskie grono przedstawicieli władz UJ pokłoniło się w imieniu całej uczelni monarchom, którzy przed wiekami postanowili utworzyć pierwszą szkołę wyższą w Polsce. Ich odwaga i wizja zaowocowały powstaniem najdłużej funkcjonującej świeckiej instytucji w naszym kraju. Po 656 latach można stwierdzić, że spełniło się marzenie Kazimierza Wielkiego, który fundując uniwersytet chciał, aby w Krakowie powstała „nauk przemożnych perła, aby wydała męże dojrzałością rady znakomite, ozdobą cnót świetne i w różnych umiejętnościach wyuczone”.

Z uwagi na ograniczenia wynikające z reżimu sanitarnego nie odbędzie się niestety tradycyjny koncert. Mimo to, Chór Akdemicki UJ oraz  Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego "Słowianki" przygotowały świąteczne utwory, które można obejrzeć poniżej.

Zobacz video galerię
Ambasador Sri Lanki odwiedziła Uniwersytet Jagielloński

Senatorowie pozytywnie zaopiniowali 2 kandydatów na rektora UJ

Badacze z UJ odebrali akty nominacyjne w Pałacu Prezydenckim