Studenci UJ wygrali roczne staże w Stanach Zjednoczonych

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta opublikowała listę laureatów programu BioLAB 2020-21. 6 studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie roczny staż w renomowanych ośrodkach badawczych w Oklahomie, Chicago, Austin i Charlottesville.

Program BioLAB przeznaczony jest dla studentów studiów magisterskich i doktoranckich kierunków biologiczno-chemicznych oraz medycznych. Podczas stażu dołączają oni do zespołów badawczych prowadzących projekty z takich dziedzin jak neurologia, krystalografia, wirusologia czy genetyka molekularna. Wyniki badań prowadzonych w trakcie stażu często stają się podstawą artykułów publikowanych w recenzowanych czasopismach naukowych, w tym "Nature", "Proteins: Structure, Function, and Bioinformatics" czy "Acta Crystallographica". Stypendyści programu BioLAB biorą też aktywny udział w życiu amerykańskiej uczelni, uczestniczą w seminariach, wykładach gościnnych oraz poznają miejscową kulturę.

W ramach tegorocznej edycji napłynęły 102 kompletne wnioski. Rekrutacja składała się z 2 etapów: oceny formalnej i merytorycznej elektronicznego wniosku zgłoszeniowego oraz rozmów z komisją kwalifikacyjną. Rozmowy, z powodu pandemii koronawirusa, po raz pierwszy odbyły się w całości drogą elektroniczną.

Laureatami programu BioLAB zostało sześcioro studentów i doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego:

• Kamila Król z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii i Oliwia Miłek z Wydziału Biologii (Oklahoma Medical Research Foundation),
  • Tomasz Gawda z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii (Uniwersytet Chicagowski),
  • Katarzyna Gołębiowska-Mendroch z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii (Uniwersytet Teksański w Austin),
  • Anna Bartosik i Patrycja Oleniacz z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii (Uniwersytet Wirginii).
Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum