Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uczeni udowodnili, jak świetnie dzielić się wiedzą podczas pandemii

Uczeni udowodnili, jak świetnie dzielić się wiedzą podczas pandemii

Na Uniwersytecie Jagiellońskim powstał popularnonaukowy podcast "Rozmowy na koniec świata", w którym naukowcy opowiadają o rożnych problemach związanych z badaniami nad przeszłością. Jego pomysłodawcą jest dr Piotr Kołodziejczyk z Wydziału Historycznego UJ. - Chodziło o to, by wykorzystać czas pandemii na dzielenie się wiedzą naukową za pomocą nowych mediów, które w tym czasie stały się naszym oknem na świat - przekonuje.

W podcaście "Rozmowy na koniec świata" publikowane są wywiady z naukowcami i artystami poświęcone rożnym aspektom ludzkiej kultury, w czasach zagrożenia. Rozmówcy zapraszają tym samym do namysłu nad ludzką naturą i naszymi relacjami z otaczającym nas światem. Zgłębiając historię mniej lub bardziej odległych w czasie wydarzeń, zastanawiają się nad tym, jacy jesteśmy dzisiaj i jak zachowujemy się w czasach rożnych katastrof i zagrożeń. Liczą, że może wspólnie czegoś się nauczymy lub zrozumiemy, że większość zjawisk, które nas otaczają znana jest ludzkości od dawna.

Pierwsza seria rozmów była zainspirowana pandemią i dotyczyła epidemii i katastrof, które dotykały ludzkość w przeszłości. Mamy tu więc epidemie w starożytnym Rzymie, średniowieczną "czarną śmierć", epidemie nowożytne, ale także wybuchy wulkanów czy trzęsienia ziemi. W kolejnych rozmowach poruszane są tematy związane z elementami kultury, które odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu człowieka i powtarzają się w różnych wydaniach w rożnych epokach, w tym m.in. migracje, wojny, walka o władzę czy rola sztuki.

- Moim ostatnim gościem był profesor Andrzej Bednarczyk z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, który jest malarzem i rzeźbiarzem z ogromnym dorobkiem i zasługami dla polskiej sztuki. Rozmowa dotyczyła tego, jak miewają się artyści w tym trudnym czasie zamknięcia, które dla ludzi szczególnie wrażliwych, a za takich uważam artystów, na pewno mają swoje konsekwencje i specjalne znaczenie. Wcześniejszy odcinek „Rozmów” był poświęcony migracjom. Hasło to było często wymieniane w ostatnich latach w mediach, polityce czy różnego rodzaju badaniach i opracowaniach dotyczących naszego życia społecznego, odmieniane przez wszystkie przypadki, uzyskując różne konotacje i oceny. Do dyskusji na ten temat zaprosiłem dr. hab. Marcina Przybyłę, prof. UJ z Instytutu Archeologii UJ, z którym porozmawialiśmy przede wszystkim o przemieszczaniu się ludności w odległej przeszłości - mówi dr Piotr Kołodziejczyk.

Ponieważ podcast spotkał się z dużym zainteresowaniem, niebawem pierwsza seria rozmów o pandemiach ukaże się na rynku księgarskim nakładem wydawnictwa naukowego SubLupa. Dr Piotr Kołodziejczyk zapowiada kolejne interesujące rozmowy, a słuchaczy zachęca do przesyłania propozycji tematów, które chcieliby usłyszeć na adres: rozmowy@rnks.pl.

Polecamy również
Profesorowie Bujnicki i Purchla odznaczeni przez prezydenta Litwy
W UJ CM wyszkolą przyszłych ratowników górskich. Ruszył nabór
Profesor Piotr Richter z tytułem Ambasadora Kongresów Polskich
Dr Bola: U osób niewidomych kora wzrokowa nasłuchuje dźwięków

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj