Uczeni udowodnili, jak świetnie dzielić się wiedzą podczas pandemii

Na Uniwersytecie Jagiellońskim powstał popularnonaukowy podcast "Rozmowy na koniec świata", w którym naukowcy opowiadają o rożnych problemach związanych z badaniami nad przeszłością. Jego pomysłodawcą jest dr Piotr Kołodziejczyk z Wydziału Historycznego UJ. - Chodziło o to, by wykorzystać czas pandemii na dzielenie się wiedzą naukową za pomocą nowych mediów, które w tym czasie stały się naszym oknem na świat - przekonuje.

W podcaście "Rozmowy na koniec świata" publikowane są wywiady z naukowcami i artystami poświęcone rożnym aspektom ludzkiej kultury, w czasach zagrożenia. Rozmówcy zapraszają tym samym do namysłu nad ludzką naturą i naszymi relacjami z otaczającym nas światem. Zgłębiając historię mniej lub bardziej odległych w czasie wydarzeń, zastanawiają się nad tym, jacy jesteśmy dzisiaj i jak zachowujemy się w czasach rożnych katastrof i zagrożeń. Liczą, że może wspólnie czegoś się nauczymy lub zrozumiemy, że większość zjawisk, które nas otaczają znana jest ludzkości od dawna.

Pierwsza seria rozmów była zainspirowana pandemią i dotyczyła epidemii i katastrof, które dotykały ludzkość w przeszłości. Mamy tu więc epidemie w starożytnym Rzymie, średniowieczną "czarną śmierć", epidemie nowożytne, ale także wybuchy wulkanów czy trzęsienia ziemi. W kolejnych rozmowach poruszane są tematy związane z elementami kultury, które odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu człowieka i powtarzają się w różnych wydaniach w rożnych epokach, w tym m.in. migracje, wojny, walka o władzę czy rola sztuki.

- Moim ostatnim gościem był profesor Andrzej Bednarczyk z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, który jest malarzem i rzeźbiarzem z ogromnym dorobkiem i zasługami dla polskiej sztuki. Rozmowa dotyczyła tego, jak miewają się artyści w tym trudnym czasie zamknięcia, które dla ludzi szczególnie wrażliwych, a za takich uważam artystów, na pewno mają swoje konsekwencje i specjalne znaczenie. Wcześniejszy odcinek „Rozmów” był poświęcony migracjom. Hasło to było często wymieniane w ostatnich latach w mediach, polityce czy różnego rodzaju badaniach i opracowaniach dotyczących naszego życia społecznego, odmieniane przez wszystkie przypadki, uzyskując różne konotacje i oceny. Do dyskusji na ten temat zaprosiłem dr. hab. Marcina Przybyłę, prof. UJ z Instytutu Archeologii UJ, z którym porozmawialiśmy przede wszystkim o przemieszczaniu się ludności w odległej przeszłości - mówi dr Piotr Kołodziejczyk.

Ponieważ podcast spotkał się z dużym zainteresowaniem, niebawem pierwsza seria rozmów o pandemiach ukaże się na rynku księgarskim nakładem wydawnictwa naukowego SubLupa. Dr Piotr Kołodziejczyk zapowiada kolejne interesujące rozmowy, a słuchaczy zachęca do przesyłania propozycji tematów, które chcieliby usłyszeć na adres: rozmowy@rnks.pl.

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "Direction: Space"

W Szpitalu Uniwersyteckim przyszły na świat czworaczki

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa