Nie żyje Jerzy Pilch. Był absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Nie żyje Jerzy Pilch - absolwent UJ, pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta. Zmarł w swoim domu w Kielcach w piątkowe popołudnie. Od kilku dni miał problemy z ciśnieniem. Miał 67 lat.

Jerzy Pilch urodził się w 1952 roku w Wiśle. Najbardziej kojarzony był jednak z ukochanym Krakowem, w którym spędził większość swojego życia. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, w latach 1976-1985 był asystentem w Instytucie Filologii Polskiej UJ. Rozpoczął też studia doktoranckie na naszej uczelni. W 1975 roku zadebiutował jako krytyk literacki, a od 1978 był redaktorem czasopisma "Student". W latach 80. zaangażował się w tworzenie niezależnego czasopisma kulturalno-literackiego "NaGłos". Związał się też z "Tygodnikiem Powszechnym" i do 1999 był członkiem jego zespołu redakcyjnego. Od lipca 2012 ponownie był felietonistą "Tygodnika Powszechnego".

Był autorem ponad 20 powieści, w tym m.in. Spisu cudzołożnic, Marszu Polonia czy Miasta utrapienia. W 1989 otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich za tom Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej. W maju 1998 za książkę Tysiąc spokojnych miast otrzymał wyróżnienie Krakowska Książka Miesiąca. W 2001 otrzymał Nagrodę Literacką Nike za powieść Pod Mocnym Aniołem.

Źródło: PAP

Profesorowie Bujnicki i Purchla odznaczeni przez prezydenta Litwy