Uniwersytet otrzyma nowe środki na badania związane z COVID-19

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) ogłosiła wyniki oceny wniosków składanych przez beneficjentów aktualnych projektów finansowanych w ramach działania 4.4. Programu Operacyjnego inteligentny Rozwój (POIR 4.4) dotyczących zwalczania pandemii COVID-19. Dodatkowe środki w wysokości prawie 3,1 mln zł przyznano naukowcom z Jagiellońskiego Centrum Rozwoju Leków (JCET) i Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ (MCB UJ).

Jak informuje FNP, nabór wniosków był prowadzony od 15 kwietnia do 12 maja i nie odbywał się w trybie konkursowym w rozumieniu ustawy wdrożeniowej. Był przeznaczony wyłącznie dla aktualnie realizowanych projektów POIR 4.4. Do konkursu przystąpiło 53 beneficjentów realizujących projekty w programach TEAM, TEAM-TECH, FIRST TEAM, HOMING, POWROTY. Zgłaszane zadania badawcze musiały dotyczyć bezpośrednio tematyki związanej ze zwalczaniem pandemii COVID-19, w tym m.in. zagadnień biologicznych koronawirusa SARS-CoV-2, medycznych, epidemicznych, diagnostycznych, związanych z zarządzaniem kryzysowym. Wnioski były oceniane przez ekspertów z poszczególnych dziedzin pracujących wspólnie. Dodatkowe środki, które także pochodzą z tych samych funduszy unijnych, w wysokości prawie 15 mln zł otrzymało 14 projektów badawczych.

875 tys. zł na badania otrzymał m.in. prof. Stefan Chłopicki z JCET, który od 2018 roku realizuje projekt w programie TEAM-TECH Core Facility, którego rezultatem będzie opracowanie wieloparametrowej metodologii oceny śródbłonkowego działania związków chemicznych i leków na śródbłonek oraz potwierdzenie skuteczności wybranych metod w przewidywaniu terapeutycznych i toksycznych skutków działania związków chemicznych na śródbłonek u ludzi. Zwiększenie dofinansowania oraz wydłużenie czasu realizacji o 6 miesięcy obejmą badanie śródbłonkowego działania in vivo i związków o działaniu przeciwwirusowym z wykorzystaniem wieloparametrowej oceny MRI.

Dodatkowe środki na badania w wysokości ponad 2,2 mln zł otrzymają też uczeni z MCB UJ. Wykorzystując infrastrukturę badawczą powstałego w 2018 roku Structural Biology Core Facility, zespół dr. Sebastiana Glatta zamierza wydzielić i opisać oligonukleitydowe aptamery, potrafiące wiązać się z białkami koronawirusowymi. Aptamery te mogłyby zostać wykorzystane do wykrywania lub walki z wirusem SARS-CoV-2. Z prof. Jonathan Heddle wraz z zespołem zaprojektuje, wyprodukuje i przetestuje sztuczne egzosomy (ArtExo) w kierunku ich zdolności do stymulacji limfocytów T do walki z antygenami peptydowymi SARS-CoV-2.

Lista projektów wskazanych do finansowania na badania związane z COVID-19 jest dostępna na stronie fnp.org.pl.

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum