Ogród Botaniczny UJ przyjazny dla słabowidzących i niewidomych

Na terenie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego pojawiły się tyflografiki - wypukłe tablice dydaktyczne dedykowane w szczególności dla osób z niepełnosprawnością wzrokową. Ich pomysłodawcą i autorem jest dr Lech Kolasiński z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zadanie zostało zrealizowane w ramach większego projektu sfinansowanego z funduszy Unii Europejskiej.

Dostępność nauki i kultury dla osób niepełnosprawnych była przedmiotem pracy doktorskiej dr. Lecha Kolasińskiego. Autor wykazał w niej, że wciąż zdarza się, że tworzone ścieżki edukacyjne w nowych placówkach nie biorą pod uwagę grup społecznych z niepełnosprawnościami. Wzbogacenie oferty edukacyjnej i przystosowanie dla tych osób placówek mieszczących się w budynkach historycznych często wydaje się niemożliwe. Dlatego powinno się dokonać wyboru eksponatów, które w jak najpełniejszy sposób pozwolą przedstawić zagadnienia edukacyjne placówki. To da osobom z niepełnosprawnością wzroku kompleksowe rozumienie tematów ścieżki edukacyjnej, a jednocześnie pogłębi ich zainteresowanie tą gałęzią wiedzy.

Nowo powstała ścieżka edukacyjna przy ul. Kopernika w Krakowie składa się z porcelanowych tyflografik z informacjami w alfabecie Braille'a, dzięki którym osoby słabowidzące i niewidome mogą zapoznać się z planem Ogrodu Botanicznego UJ oraz z najciekawszymi okazami. Umieszczenie ich w kompleksie szklarni "Victoria" pobudza wszystkie zmysły osoby niewidomej. Pozwala to na lepsze zapamiętywanie informacji z zakresu botaniki. Tyflografiki są wzbogacone o łatwą w obsłudze aplikację audio, dzięki której odbiorca może odsłuchać audiodeskrypcje.

Zadanie zostało wykonane w ramach projektu "Przebudowa i rozbudowa szklarni nr 5 i zimownika stanowiącej część kompleksu szklarni 'Victoria' w Ogrodzie Botanicznym UJ" sfinansowanego z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Regionalnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 oraz środków własnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, o czym informowaliśmy tutaj.

Ogród Botaniczny UJ jest otwarty codziennie w godz. 10.00-18.00, przy czym kasa biletowa jest czynna do godz. 17.00. W związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2 jednorazowo może w nim przebywać do 500 osób. Zwiedzający zobowiązani są do ścisłego przestrzegania przepisów prawa określających zasady postępowania w czasie trwania epidemii, w tym zachowania dystansu i używania masek ochronnych.

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum