UJ jako pierwsza uczelnia w Polsce przyjmie naukowca-uchodźcę

Instytut Kultury Willa Decjusza (IKWD) i Uniwersytet Jagielloński podpisały umowę o współpracy w ramach międzynarodowego programu Scholars at Risk na organizację 1. w Polsce pobytu dla naukowca-uchodźcy. Dokument podpisali dyrektor IKWD dr hab. Dominika Kasprowicz, prof. UJ oraz pełnomocnik rektora UJ ds. internacjonalizacji prof. Piotr Laidler. W spotkaniu uczestniczyła także dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK Katarzyna Olesiak.

W wyniku podpisanej umowy partnerskiej już we wrześniu przyjedzie do Krakowa akademik, który zamieszka w Willi Decjusza. Uniwersytet Jagielloński zapewni mu odpowiednie warunki do kontynuowania pracy naukowej. Nazwisko naukowca podane zostanie do publicznej wiadomości dopiero po przybyciu do Polski. - Cieszymy się i jesteśmy dumni, że miasto - reprezentowane przez Willę Decjusza, która stanowi miejsce schronienia i pracy twórczej dla artystów z różnych krajów oraz najstarszą polską uczelnię - dołączyło do tego programu jako pierwsze w Polsce - mówi dr hab. Dominika Kasprowicz, prof. UJ.

Sieć Scholars at Risk to międzynarodowa sieć instytucji akademickich i osób, której misją jest ochrona prześladowanych członków społeczności uniwersyteckiej oraz promocja wolności akademickiej. Organizując tymczasowe miejsca pracy na uniwersytetach partnerskich i uczelniach wyższych, sieć zapewnia bezpieczeństwo zagrożonym akademikom. Dzięki temu mogą kontynuować pracę naukową do czasu poprawy warunków i powrotu do krajów pochodzenia.

Scholars at Risk świadczy także usługi doradcze dla uczonych i instytucji goszczących, organizuje kampanie na rzecz badaczy uwięzionych czy represjonowanych w swoich krajach pochodzenia, monitoruje ataki na społeczność akademicką na całym świecie oraz proponuje wdrażanie nowych narzędzi i strategii promowania wolności akademickiej. W programie zrzeszonych jest 507 uniwersytetów, szkół wyższych i stowarzyszeń w 39 krajach oraz 13 sieci partnerskich.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM