Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Studenckie Noble 2020 dla Magdaleny Lubaś i Adama Cieślika

Studenckie Noble 2020 dla Magdaleny Lubaś i Adama Cieślika

Magdalena Lubaś z Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ oraz Adam Cieślik z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ znaleźli się w gronie 9 wybitnych studentów, którzy zdobyli statuetki Studenckiego Nobla. O rozstrzygnięciu tegorocznej edycji konkursu, która odbyła się pod hasłem "Daj się (d)ocenić!", poinformowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.


Konkurs Studencki Nobel organizowany jest od 2009 r. przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. To jedyny ogólnopolski konkurs stypendialny w pełni tworzony przez organizację studencką. Umożliwia wyróżniającym się studentom prezentację osiągnięć naukowych i artystycznych. Laureaci wybierani są na podstawie kryteriów, wśród których znajdują się m.in.: oceny ze studiów, aktywność naukowa, społeczna oraz artystyczna, współpraca z prasą naukową oraz działalność w samorządzie studenckim i organizacjach studenckich. W konkursie mogą udział brać zarówno studenci uczelni publicznych, jak i niepublicznych. Uczestnicy co roku zaskakują publikacjami w czasopismach naukowych w Polsce i za granicą, udziałem w pracach badawczych czy też reprezentowaniem uczelni na konferencjach ogólnopolskich i międzynarodowych.

W tym roku najlepsi studenci zmierzyli się w 9 kategoriach: nauki techniczne, sztuka, dziennikarstwo i literatura, nauki przyrodnicze i energetyka, fizyka i astronomia, medycyna i farmacja, nauki społeczne, nauki ekonomiczne oraz działalność społeczna.

W kategorii nauki ekonomiczne zwyciężyła Magdalena Lubaś, studentka I roku studiów drugiego stopnia na kierunku finanse i controlling. Kapituła konkursu nagrodziła ją za publikację artykułów naukowych w czasopismach, monografiach naukowych oraz publikacjach pokonferencyjnych. Laureatka ma też na swoim koncie liczne wystąpienia na konferencjach naukowych o zasięgu międzynarodowym, krajowym oraz uczelnianym. Prężnie działa w organizacjach studenckich. Była wiceprezesem i członkiem Koła Naukowego Zarządzania i Marketingu. Nagrodzona ma za sobą staż w dziale marketingu klubu sportowego MKS Cracovia, w którym była odpowiedzialna za przygotowywanie tekstów prasowych, tworzenie baz kontaktów czy obsługę strony internetowej.

Magdalenę Lubaś interesują zachowania konsumentów, w szczególności na rynkach finansowym, sportowym oraz turystycznym. Za dotychczasowe osiągnięcia naukowe otrzymała m.in. stypendium ministra nauki i szkolnictwa wyższego, stypendium rektora UJ oraz studenckie stypendium marszałka woj. lubelskiego.

Adam Cieślik, student II roku studiów magisterskich astrofizyka i kosmologia, zwyciężył w kategorii fizyka i astronomia. Jest współautorem artykułów naukowych, które ukazały się w prestiżowym czasopiśmie "Physical Review D". Uczestniczył w wydaniu skryptu "Szczególna teoria względności. Notatki z wykładu" pod red. dr. hab. Leszka Sokołowskiego z Obserwatorium Astronomicznego UJ. Adam Cieślik wziął czynny udział w kilku konferencjach naukowych. Był organizatorem XVIII Ogólnopolskiej Sesji Kół Naukowych Fizyków oraz II Studenckiej Międzyuczelnianej Ogólnofizycznej Konferencji. Zajmuje się również popularyzacją astrofizyki wśród studentów. Od 2 lat prowadzi Sekcję Astrofizyki Naukowego Koła Fizyków, w ramach której organizuje wykłady, seminaria i warsztaty.

Wśród zainteresowań naukowych laureata wymienić należy zagadnienia astrofizyki i kosmologii. Najbardziej ciekawi go fizyka czarnych dziur oraz problemy związane z ewolucją Wszechświata. Jak przyznaje, pasjonuje go również mechanika nieba, jednak z uwagi na inne obowiązki tym zagadnieniom poświęca zbyt mało czasu i nie rozwija swojej wiedzy w tym temacie, jakby chciał.

Pozostali laureaci Studenckiego Nobla 2020 reprezentują Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Politechnikę Warszawską, Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu i Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Polecamy również
Zwycięstwo Uniwersytetu Jagiellońskiego w 15. rankingu "DGP"
Zwycięstwo Uniwersytetu Jagiellońskiego w 15. rankingu "DGP"
Rektorzy Coimbra Group dyskutują nad transformacjami w szkolnictwie wyższym
Rektorzy Coimbra Group dyskutują nad transformacjami w szkolnictwie wyższym
Maciej Bukowski z nagrodą publiczności w konkursie MT180
Maciej Bukowski z nagrodą publiczności w konkursie MT180
UJ ponownie największym beneficjentem programu START FNP
UJ ponownie największym beneficjentem programu START FNP

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj