Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

W Krakowie znów można podziwiać unikatową palmę daktylową

W Krakowie znów można podziwiać unikatową palmę daktylową

Dyrekcja Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego zdecydowała o udostępnieniu zwiedzającym części zmodernizowanego kompleksu szklarniowego Victoria. Nowoczesny obiekt - w którym rośnie ponad 150-letni daktylowiec, będący pomnikiem przyrody - miał zostać uroczyście otwarty po przebudowie wiosną, ale plany te pokrzyżowała pandemia koronawirusa.


Jeden z najstarszych ogrodów botanicznych w Europie i najstarszy w Polsce pozostawał zamknięty po sezonie zimowym aż do 26 maja. Dopiero wprowadzenie drugiego etapu odmrożenia gospodarki spowodowało, że mógł ponownie otworzyć się dla zwiedzających, lecz nie w pełnym wymiarze. Od ubiegłego poniedziałku chętni mają możliwość podziwiać zmodernizowane wnętrza szklarni nr 5 i zimownika w kompleksie Victoria. To pierwsza taka okazja od wielu lat, gdyż przed remontem obiekt był wyłączony z użytkowania ze względu na zły stan techniczny.

Nowoczesna szklarnia wyglądem nawiązuje do swoich poprzedniczek widocznych na najstarszych rycinach ogrodu pochodzących z połowy XIX wieku. Nowy pawilon w najwyższym punkcie liczy 21 m, czyli o ok. 7 m więcej od tego, który stał w tym miejscu od początku lat 70. ubiegłego stulecia. Do 14,3 metra, z obecnych 8,4 m, urósł też tzw. zimownik, w którym przechowuje się kolekcje roślin z ciepłych krajów, będące ozdobą ogrodu na wolnym powietrzu w okresie letnim. Obiekt jest w pełni zautomatyzowany. Zastosowano w nim optymalne rozwiązania budowlane w postaci odpowiednich materiałów izolujących o najwyższej jakości. Wyposażono go w system automatycznego sterowania klimatem, co pozwoli zmniejszyć energochłonność szklarni i utrzymać wewnątrz właściwą temperaturę oraz wilgotność. Kompleks dostosowano też do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na uwagę w szczególności zasługują tyflografiki prezentujące wizerunki i opisy wybranych roślin szklarniowych. Ich pomysłodawcą i autorem jest dr Lech Kolasiński z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

W udostępnionym zwiedzającym kompleksie Victoria rośnie wyjątkowa palma daktylowa, pochodząca z naturalnego stanowiska na Wyspach Kanaryjskich. Dziś to najcenniejszy okaz w krakowskim ogrodzie i najstarszy utrzymywany w warunkach szklarniowych w Europie. Zdaniem opiekujących się nim ogrodników posiada on niepowtarzalną wartość przyrodniczą i historyczną. Liczące ponad 14 metrów drzewo stale pnie się do góry, dlatego konieczna była rozbudowa szklarni, by miało więcej przestrzeni i jeszcze lepsze możliwości wzrostu.

Palma doskonale czuje się w krakowskim gruncie. Jest w bardzo dobrej kondycji, owocuje. Ponieważ żyje w innej strefie klimatycznej, jej pielęgnacja musiała zostać nieco zmodyfikowana. Drzewo jest regularnie podlewane. W upalne dni ogrodnicy zużywają w tym celu kilkadziesiąt litrów wody. Dzięki zastosowanemu systemowi przesuwnych rolet chronią je przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Ogród Botaniczny UJ jest otwarty codziennie w godz. 10.00-18.00, przy czym kasa biletowa jest czynna do godz. 17.00. W związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2 jednorazowo może w nim przebywać do 500 osób. Zwiedzający zobowiązani są do ścisłego przestrzegania przepisów prawa określających zasady postępowania w czasie trwania epidemii, w tym zachowania dystansu i używania masek ochronnych.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Zwycięstwo Uniwersytetu Jagiellońskiego w 15. rankingu "DGP"
Zwycięstwo Uniwersytetu Jagiellońskiego w 15. rankingu "DGP"
Międzynarodowa inicjatywa Una.Futura rusza na UJ
Międzynarodowa inicjatywa Una.Futura rusza na UJ
Pierwsza w Polsce operacja guza mózgu za pomocą laserowej ablacji
Pierwsza w Polsce operacja guza mózgu za pomocą laserowej ablacji
Tom "Acta Archaeologica Carpathica" dedykowany prof. Renacie Madydzie-Legutko
Tom "Acta Archaeologica Carpathica" dedykowany prof. Renacie Madydzie-Legutko

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj