Nie żyje były prorektor UJ profesor Adam Strzałkowski

25 lipca zmarł prof. Adam Strzałkowski - fizyk jądrowy, specjalista w badaniach reakcji i oddziaływań jądrowych, jeden z polskich pionierów obserwacji obiektów astronomicznych z wykorzystaniem fal radiowych za pomocą radioteleskopów, były prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. W listopadzie skończyłby 97 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższy piątek.

Adam Strzałkowski urodził się 26 listopada 1923 roku w podkrakowskim Tenczynku. Studia fizyki ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1948 roku. Karierę zaczynał od astronomii w Obserwatorium Astronomicznym UJ u prof. Tadeusza Banachiewicza, którego uważa za swojego pierwszego mistrza. Wspólnie z Olegiem Czyżewskim i Jerzym de Mezerem zbudował pierwszy w Polsce radioteleskop do obserwacji słońca. Do dzisiaj cytowana jest jego praca o rozpraszaniu promieniowania w atmosferze Ziemi, która miała być jego doktoratem. Równocześnie zajmował się fizyką: z Janem Wesołowskim i Jerzym Janikiem wznowili od zera (rozpoczęte przed wojną przez Mieczysława Jeżewskiego) pomiary promieniowania kosmicznego pod ziemią, w jednej z komór Kopalni Soli w Wieliczce. Pod koniec lat 40. rozpoczął pracę w Zakładzie Fizyki Jądra Atomowego i szybko stał się głównym współpracownikiem prof. Henryka Niewodniczańskiego. W tym pionierskim okresie zajmował się budową cyklotronu oraz akceleratora elektrostatycznego w Instytucie Fizyki UJ.

Prof. Adam Strzałkowski był absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, jego profesorem honorowym, prorektorem UJ w latach 1972-1975, doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego, członkiem Polskiej Akademii Nauk, dyrektorem Instytutu Fizyki UJ i wicedyrektorem Instytutu Fizyki Jądrowej, członkiem Europejskiego Towarzystwa Fizycznego i Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Profesor był autorem lub współautorem ponad 160 oryginalnych artykułów naukowych, z których wiele zyskało szeroki rozgłos i uznanie. W ogromnej większości są to prace opublikowane w czasopismach najwyższej rangi światowej. Szereg prac posiada rangę odkrycia naukowego, są licznie cytowane w literaturze światowej i weszły na trwale do podręczników. Uważany był za jednego z fizyków najbardziej zasłużonych dla rozwoju badań jądrowych w Polsce.

Otrzymał liczne odznaczenia polskie i zagraniczne - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyż Zasługi I klasy Orderu Zasługi RFN.

Pogrzeb prof. Adama Strzałkowskiego odbędzie się w piątek 31 lipca, o godz. 13.00, na cmentarzu Bronowickim w Krakowie.

Senatorowie pozytywnie zaopiniowani 2 kandydatów na rektora UJ

Badacze z UJ odebrali akty nominacyjne w Pałacu Prezydenckim

Na UJ odkryto polimer o właściwościach przeciwgrzybiczych

Stypendia za znaczące osiągnięcia dla kilkudziesięciu studentów UJ