UJ beneficjentem ministerialnego programu Doktorat wdrożeniowy

Szkoła Doktorska Nauk Społecznych UJ i Szkoła Doktorska Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UJ zostały zakwalifikowane do 4. edycji programu Doktorat wdrożeniowy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ma on na celu dofinansowanie studiów doktoranckich realizowanych we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, w tym z prywatnymi firmami, a przez to zbudować relacje między gospodarką i nauką oraz uprościć komercjalizację badań naukowych.

Celem programu jest tworzenie warunków do rozwoju współpracy pomiędzy środowiskiem naukowym a środowiskiem społeczno-gospodarczym. Jego głównym założeniem jest przygotowanie rozprawy doktorskiej, która pomoże funkcjonować danemu przedsiębiorstwu. Doktoraty wdrożeniowe to alternatywna droga uzyskania stopnia doktora przeznaczona dla osób, które - chcąc rozwijać swoją karierę naukową - nie chcą rezygnować z pracy zawodowej poza uczelnią. Doktorant, pracując pod opieką dwóch opiekunów - naukowego i przemysłowego, przygotowuje rozprawę doktorską, która ma usprawnić działanie przedsiębiorstwa. Absolwent otrzymuje podwójne wynagrodzenie. Jedno za pracę w przedsiębiorstwie, drugie - w ramach stypendium z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Od 3. edycji program składa się z dwóch modułów. Pierwszy z nich - Doktorat wdrożeniowy I - to kontynuacja wcześniejszych edycji. Pozytywną ocenę w nim otrzymał wniosek Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UJ. Projekt zakłada realizację 5 doktoratów wdrożeniowych w ramach dyscypliny nauki o zarządzaniu i jakości we współpracy z Filharmonią Krakowską im. Karola Szymanowskiego, innogy Business Services Polska Sp. z o.o., TAURON Polska Energia SA, Urzędem Miasta Warszawa oraz Krakowską Fundacją Edukacyjną im. J.S. Bandtkiego. Prace doktorskie będą dotyczyć m.in. analizy problemu funkcjonowania filharmonii, w tym braku efektywnej współpracy pomiędzy komórkami organizacyjnymi tej instytucji poprzez marketing wewnętrzny; strategii digitalizacji procesów usługowych przedsiębiorstwa przy wykorzystaniu technologii, tj. robotyzacja, chatboty, nauczanie maszynowe, blockchain czy szeroko pojętej sztucznej inteligencji; miejskiego programu zarządzania edukacją kulturową w Warszawie, którego celem jest budowanie kompetencji społeczeństwa w zakresie interpretacji różnych wytworów i przekazów kulturowych, w tym również działań jednostek i grup w polu społeczno-kulturowych relacji.

Drugi moduł to cieszący się coraz większą popularnością i dodany w ubiegłym roku Doktorat wdrożeniowy II - sztuczna inteligencja. Beneficjentem tej części programu została Szkoła Doktorska Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UJ, w której prowadzone będą łącznie 3 projekty dla 5 osób. Dwa z nich będą realizowane w ramach dyscypliny informatyka. Pierwszy zakłada współpracę z firmą Compact Solutions Polska Sp. z o.o. Ma na celu opracowanie metod pozwalających na efektywne zarządzanie hurtownią danych, optymalizację procesów biznesowych, wspomaganie w utrzymaniu, np. obniżenie kosztów i rozwijaniu kodu oraz lepsze zrozumienie całego ekosystemu procedur. Kolejny projekt realizowany będzie z firmą Ardigen SA. Efektem tej współpracy będzie rozwinięcie technik analizy obrazów biomedycznych, np. zdjęć preparatów patomorfologicznych lub obrazów uzyskanych przy pomocy technologii High Content Screening. W obrębie analizy takich zdjęć biomedycznych występuje szereg wyzwań - relatywnie niewielka ilość danych treningowych czy subtelne różnice pomiędzy klasami danych.

Dodatkowo Szkoła Doktorska Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UJ poprowadzi projekt w dziedzinie nauki biologiczne. Dwóch doktorantów realizować będzie kształcenie we współpracy z firmą biofarmaceutyczną Captor Therapeutics, zajmującą się odkrywaniem leków degradujących białka i wykorzystywanych w leczeniu nowotworów oraz chorób autoimmunologicznych. W ramach projektu planuje się określenie geometrii oraz struktur kompleksów składających się z ligaz E3, degraderów oraz patologicznych białek. Doktoranci będą pracować nad wyraźnie oddzielonymi i dobrze zdefiniowanymi projektami, które są również wobec siebie komplementarne, a także czerpią wzajemne korzyści. Jeden skoncentruje się na wytwarzaniu rekombinowanych ligaz E3 i współkrystalizacji ich kompleksów, natomiast drugi na ustaleniu sposobów stabilizacji ligaz E3 wielodomenowych i ich trójskładnikowych kompleksów do celów pomiarów cryoEM. Trzeci doktorat powstanie z Jagiellońskim Centrum Innowacji Sp. z o.o. Celem współpracy jest rozbudowa i udoskonalenie analizy materiału mikrobiologicznego, jak i wdrożenie innowacyjnych alternatyw tradycyjnych metod biologii molekularnej, z wykorzystaniem urządzenia MALDI-TOF.

Lista wnioskodawców, którzy zostali zakwalifikowani do 4. edycji programu Doktorat wdrożeniowy, jest dostępna na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Władze UJ zdecydowały o organizacji nowego roku akademickiego
Studenckie Noble 2020 dla Magdaleny Lubaś i Adama Cieślika
Stypendia dla 19 młodych naukowców w ramach konkursu ETIUDA