MSZ złożyło podziękowania za misję prof. Jacka Purchli w UNESCO

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz spotkał się w poniedziałek z prof. Jackiem Purchlą, aby podziękować za pełnienie przez niego funkcji przewodniczącego Polskiego Komitetu ds. UNESCO w kadencji 2015-2020. Rozmowa koncentrowała się na współpracy Polski z UNESCO w ostatnich latach, a w szczególności na kwestiach związanych z ochroną światowego dziedzictwa kulturowego jako jednego z polskich priorytetów na forum Organizacji.

Działalność Polskiego Komitetu ds. UNESCO pod przewodnictwem prof. Jacka Purchli stała się potwierdzeniem, że kultura oraz dziedzictwo kulturowe stanowią jeden z fundamentów siły UNESCO. Coraz pełniej dostrzegamy bowiem fakt, że dziedzictwo jest nośnikiem tożsamości i pamięci społeczeństw, istotnych dla budowania przyszłości. Przypomnijmy, że jednym z osiągnięć prof. Purchli było udane przewodniczenie 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie w 2017 roku. Wydarzenie to stało się się najważniejszym w historii naszej współpracy z Organizacją.

Prof. Jacek Purchla jest przewodniczącym Rady Uczelni UJ. Przez niemal 30 lat był zatrudniony w Uniwersytecie Jagiellońskim, pełniąc w tym czasie funkcję kierownika Zakładu Studiów Miejskich w Instytucie Historii Sztuki, a następnie kierownika Katedry Dziedzictwa Europejskiego na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych. Prowadzi badania nad rozwojem miast, historią społeczną i historią sztuki XIX i XX wieku, jak również teorią i ochroną dziedzictwa kulturowego. Autor ponad 400 prac naukowych, w tym wielu książek. Od 1991 r. związany jest z Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie - jako jego założyciel i dyrektor (do roku 2017). Ponadto w latach 2001-2016 pełnił funkcję członka rady nadzorczej PTE Nationale Nederlanden Polska. Jest także członkiem Polskiego Komitetu Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS, Komitetu Nauk o Sztuce PAN oraz członkiem zwyczajnym Comite International d'Histoire de l'Art. W latach 2016-2017 sprawował funkcję przewodniczącego Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM