Ogród Botaniczny UJ walczy o Nagrodę im. Stanisława Witkiewicza

Trwa 10. jubileuszowa edycja konkursu o Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza na najlepsze realizacje architektoniczne. W kategorii architektura użyteczności publicznej nominowana została przebudowa kompleksu szklarniowego Victoria w Ogrodzie Botanicznym UJ. Po raz pierwszy w historii konkursu zwycięzców wskażą, oprócz jury, internauci. Zachęcamy do oddania głosu na uniwersytecką inwestycję. Można to zrobić do końca września.

Nowoczesna szklarnia wyglądem nawiązuje do swoich poprzedniczek widocznych na najstarszych rycinach ogrodu pochodzących z połowy XIX wieku. Nowy pawilon w najwyższym punkcie liczy 21 m, czyli o ok. 7 m więcej od tego, który stał w tym miejscu od początku lat 70. ubiegłego stulecia. Do 14,3 metra, z obecnych 8,4 m, urósł też tzw. zimownik, w którym przechowuje się kolekcje roślin z ciepłych krajów, będące ozdobą ogrodu na wolnym powietrzu w okresie letnim. Obiekt jest w pełni zautomatyzowany. Zastosowano w nim optymalne rozwiązania budowlane w postaci odpowiednich materiałów izolujących o najwyższej jakości. Wyposażono go w system automatycznego sterowania klimatem, co pozwoli zmniejszyć energochłonność szklarni i utrzymać wewnątrz właściwą temperaturę oraz wilgotność. Kompleks dostosowano też do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na uwagę w szczególności zasługują tyflografiki prezentujące wizerunki i opisy wybranych roślin szklarniowych. Ich pomysłodawcą i autorem jest dr Lech Kolasiński z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

W kompleksie Victoria rośnie wyjątkowa palma daktylowa, pochodząca z naturalnego stanowiska na Wyspach Kanaryjskich. Dziś to najcenniejszy okaz w krakowskim ogrodzie i najstarszy utrzymywany w warunkach szklarniowych w Europie. Zdaniem opiekujących się nim ogrodników posiada on niepowtarzalną wartość przyrodniczą i historyczną. Liczące ponad 14 metrów drzewo stale pnie się do góry, dlatego konieczna była rozbudowa szklarni, by miało więcej przestrzeni i jeszcze lepsze możliwości wzrostu.

Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza jest przyznawana raz na 2 lata projektantom oraz inwestorom najlepszych realizacji architektonicznych, które zrealizowano na obszarze województwa małopolskiego i oddano do użytkowania w okresie 2 lat. Prestiżową statuetkę można zdobyć w ramach trzech kategorii: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, przestrzeń publiczna.

Po raz pierwszy w historii konkursu zostanie przyznana nagroda publiczności. Zachęcamy do oddania głosu na zmodernizowane szklarnie w Ogrodzie Botanicznym UJ. Głosowanie na stronie architekturaibiznes.pl zostało przedłużone do 30 września. Oficjalne wyniki zostaną podane w dniu ogłoszenia zwycięzców głosowania jury.

Senatorowie pozytywnie zaopiniowali 2 kandydatów na rektora UJ

Badacze z UJ odebrali akty nominacyjne w Pałacu Prezydenckim

Na UJ odkryto polimer o właściwościach przeciwgrzybiczych

Stypendia za znaczące osiągnięcia dla kilkudziesięciu studentów UJ