Student UJ zwycięzcą XVII Międzynarodowych Zawodów Matematycznych

W dniach 24 lipca - 30 lipca 2010 roku odbyły się w Blagojevgradzie, w Bułgarii, XVII Międzynarodowe Zawody Matematyczne dla studentów Uniwersytetów (XVII IMC) z udziałem 329 studentów z 92 uczelni z Europy, Azji i obu Ameryk. Zawody mają charakter indywidualny, ale nieoficjalnie sklasyfikowano też reprezentacje uniwersytetów. Rozwiązywano 10 zadań, po 5 każdego dnia zawodów. Za każde można było otrzymać 10 punktów. W elitarnym gronie uczestników zawodów tradycyjnie bardzo dobrze zaprezentowali się reprezentanci naszego Uniwersytetu.

Student Instytutu Matematyki UJ Przemysław Mazur zajął pierwsze miejsce, rozwiązując jako jedyny uczestnik zawodów dziewięć zadań, w tym najtrudniejsze, które poza nim rozwiązał jedynie Oleksandr Shamow z Kijowa. Powtórzył tym samym swój sukces sprzed dwóch lat, ednak tym razem nie musiał dzielić pierwszego miejsca z żadnym z uczestników zawodów. Warto przypomnieć, że Przemysław Mazur pierwsze międzynarodowe laury na zawodach matematycznych zdobył jeszcze jako uczeń szkoły średniej, jest bowiem trzykrotnym złotym medalistą międzynarodowych olimpiad matematycznych w Słowenii (2006), Wietnamie (2007), Hiszpanii (2008).

Pozostali reprezentanci Uniwersytetu Jagiellońskiego uzyskali: Mikołaj Frączyk — nagrodę II stopnia, Maciej Gawron — nagrodę III stopnia, Jakub Konieczny — nagrodę I stopnia.  Opiekunem zespołu był Sławomir Dinew.

Pierwsza dziesiątka w klasyfikacji indywidualniej:

• Przemysław Mazur — Jagiellonian University 89 pkt.
  • Ivan Feshchenko  — Kyiv Taras Shevchenko National University 84 pkt.
  • Danylo Radchenko  — Kyiv Taras Shevchenko National University 82 pkt.
  • Dan Carmon  — Tel Aviv University 81 pkt.
  • Pavel Zatitskiy  — Saint-Petersburg State University 74 pkt.
  • Evgeny Gorinov  — Moscow State University 72 pkt.
  • Oleksandr Shamov  — Kyiv Taras Shevchenko National University 71 pkt.
  • Vladimir Shmarov  — Moscow State University 70 pkt.
  • Vladislav Volkov  — Saint-Petersburg State University 70 pkt.
  • Ruslan Maksimau  — Belarusian State University 68 pkt.

W nieoficjalnej klasyfikacji drużynowej zespół Uniwersytetu Jagiellońskiego zajął piąte miejsce. Wyniki zespołowe to suma wyników trzech najlepszych studentów uczelni i średniej wszystkich. Dwanaście pierwszych miejsc w klasyfikacji drużynowej (w nawiasie liczba studentów z uczelni):

• Kyiv Taras Shevchenko National University (4) 307,25 pkt.
  • Moscow State University (5) 259,8 pkt.
  • Saint-Petersburg State University (7) 250,86 pkt.
  • Israeli National Team (7) 243,57 pkt.
  • Jagiellonian University (4) 231,5 pkt.
  • Belarusian State University (5) 224,6 pkt.
  • Loránd Eötvös University (6) 219,17 pkt.
  • Moscow Institute of Physics and Technology (6) 210,67 pkt.
  • Sharif University of Technology (5) 210 pkt.
  • Warsaw University (4) 209,75 pkt.
  • Nanyang Technological University (4) 205 pkt.
  • Ecole Polytechnique (5) 202,6 pkt.

Pełne wyniki zawodów, zadania i ich rozwiązania pojawią się na stronie zawodów: www.imc-math.org.uk

Data opublikowania: 11.08.2010
Osoba publikująca: Leszek Śliwa