Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Specjaliści opracowali kompendium wiedzy na temat COVID-19

Specjaliści opracowali kompendium wiedzy na temat COVID-19

Zespół ds. COVID-19 przy prezesie PAN, którego członkiem jest prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, przygotował opracowanie, które przedstawia aktualny stan wiedzy na temat wirusa SARS-CoV-2, choroby COVID-19 oraz jej skutki medyczne, psychologiczne, gospodarcze i społeczne. W publikacji naukowcy prezentują prognozy epidemii w sezonie jesienno-zimowym oraz rekomendacje dla obywateli i instytucji.

"Przygotowaliśmy opracowanie 'Zrozumieć COVID-19', w którym opisaliśmy w przystępny sposób pierwszy okres (od marca do września 2020 r ) przebiegu epidemii COVID-19 w Polsce. Wzmiankujemy też, jak epidemia rozwijała się w krajach sąsiadujących z Polską i na świecie Przedstawiamy, co udało się w ciągu tych 8 miesięcy poznać, jeśli chodzi o biologię wirusa SARS-CoV-2 oraz fizjologię choroby COVID-19. Opisujemy metody testowania obecności SARS-CoV-2 u osób zarażonych i metody ich leczenia. Przedstawiamy sposoby ograniczenia rozwoju epidemii, skupiając się na mechanizmach zarażania się wirusem i sposobach minimalizowania prawdopodobieństwa tego procesu. Omawiamy stosowne w czasach epidemii zalecenia sanitarne i przedstawiamy, dlaczego i do jakiego stopnia mogą one ograniczyć rozwój epidemii. Piszemy o ekonomicznych, psychologicznych i społecznych skutkach epidemii COVID-19" - czytamy w opracowaniu.

Zespół ds. COVID-19 przedstawił też scenariusze rozwoju sytuacji epidemicznej w sezonie jesienno-zimowym. Naukowcy przestrzegają, że jeśli nie uda się przekonać Polaków do powszechnego stosowania się do zaleceń sanitarnych, tj. noszenie maseczek czy zachowywanie fizycznego dystansu, ponowne zamrożenie gospodarki i życia społecznego może okazać się konieczne, by zatrzymać pandemię, a koszty tego rozwiązania będą olbrzymie dla obywateli i państwa. Zdaniem autorów należy uczynić wszystko, co możliwe, abyśmy mogli poprzestać na powszechnym, konsekwentnym, empatycznym i solidarnym stosowaniu się do zaleceń sanitarnych ogłaszanych przez właściwe służby państwowe.

Jak poinformowała Polska Akademia Nauk, na temat COVID-19 lub SARS-CoV-2 opublikowano tysiące artykułów naukowych - do 7 września 2020 roku pojawiło się ich ponad 55 tysięcy. Do tego trzeba dodać dziesiątki tysięcy doniesień prasowych czy miliony wzmianek w mediach społecznościowych. Nadmiar informacji, często sprzecznych, może wywoływać dezorientację i sprzyja przyjmowaniu niebezpiecznych dla zdrowia publicznego postaw. Dlatego tak ważna jest publikacja porządkującego wiedzę opracowania.

Autorami opracowania są: przewodniczący zespołu prof. Jerzy Duszyński, jego zastępca prof. Krzysztof Pyrć, dr Aneta Afelt (Uniwersytet Warszawski), prof. Radosław Owczuk (Gdański Uniwersytet Medyczny), dr hab. Anna Ochab-Marcinek (Instytut Chemii Fizycznej PAN), dr hab. Magdalena Rosińska (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny), prof. Andrzej Rychard (Instytut Filozofii i Socjologii PAN), dr hab. Tomasz Smiatacz (Gdański Uniwersytet Medyczny). W przygotowaniu dokumentu uczestniczyły również prof. Małgorzata Kossowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. Anna Giza-Poleszczuk z Uniwersytetu Warszawskiego.

Dokument "Zrozumieć COVID-19" jest dostępny na stronie Polskiej Akademii Nauk.

Polecamy również
Słowo rektora UJ prof. Jacka Popiela do wspólnoty akademickiej
"100 pytań do przewodnika"
Prawnicy z całego świata debatowali o ochronie dóbr materialnych
W NCPS SOLARIS powstanie drugi kriomikroskop

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj