Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

MCB UJ z grantem na prace badawczo-rozwojowe nad COVID-19

MCB UJ z grantem na prace badawczo-rozwojowe nad COVID-19

Projekt "Analiza mikrobiomu jelitowego jako czynnika diagnostycznego, rokowniczego oraz terapeutycznego u chorych z COVID-19" zrealizuje konsorcjum naukowe na czele z Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ (MCB UJ). Prace dofinansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach przedsięwzięcia "Wsparcie szpitali jednoimiennych w walce z rozprzestrzenianiem się zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz w leczeniu COVID-19".

Nowa inicjatywa NCBR była skierowana do szpitali jednoimiennych. O dofinansowanie mogły starać się wszystkie placówki tego typu, które prowadzą badania naukowe lub prace rozwojowe zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 oraz służące ochronie personelu i leczeniu COVID-19. Przedsięwzięcie nie miało formy tradycyjnego konkursu, ale dofinansowania przyznawanego na maksymalnie prostych zasadach. Taka forma pomocy była możliwa dzięki wejściu w życie rozwiązań przyjętych w tzw. drugiej tarczy antykryzysowej.

Jak poinformowało NCBR, na realizację programu przeznaczono 100 mln zł, z zastrzeżeniem zwiększenia tej kwoty. Nabór wniosków o dofinansowanie prowadzony był od 22 kwietnia do 31 maja br. Ostatecznie pozytywnie zaopiniowano 14 projektów.

Ponad 7,4 mln zł dofinansowania otrzymał m.in. wniosek zgłoszony przez konsorcjum naukowe, w skład którego wchodzą MCB UJ (lider) oraz Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie. Celem projektu jest analiza zmian składu i funkcji mikrobiomu jelitowego oraz korelacja ilościowa zakażenia, genotypu i fenotypu wirusa SARS-CoV-2 u pacjentów hospitalizowanych w stołecznej placówce medycznej. Przy użyciu technik bioinformatycznych oraz uczenia maszynowego określony zostanie związek między zmiennością mikrobiomu przewodu pokarmowego a rokowaniem i odpowiedzią na leczenie u tych chorych.

Efektem wspólnych prac MCB UJ i Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA będą biomarkery pozwalające na ocenę przebiegu choroby, rokowania oraz dobór optymalnej terapii dla pacjentów z COVID-19. Pozwoli to na szybszy powrót do zdrowia chorych, zmniejszenie śmiertelności oraz redukcję obciążenia systemu opieki zdrowotnej. Maksymalny okres realizacji projektu to 12 miesięcy.

Polecamy również
List rektora UJ prof. Jacka Popiela do wspólnoty akademickiej
"100 pytań do przewodnika"
Prawnicy z całego świata debatowali o ochronie dóbr materialnych
W NCPS SOLARIS powstanie drugi kriomikroskop

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj