Wystąpienie Rektora UJ z okazji rozpoczynającego się nowego roku akademickiego

- 1 października rozpocznie się 657. rok akademicki w historii naszej uczelni. Niestety względy związane z przepisami mającymi na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa obligują nas do zorganizowania skromniejszej uroczystości - powiedział rektor UJ prof. Jacek Popiel.

- Po latach powracamy do auli Collegium Novum, gdzie grupa około stu osób będzie uczestniczyła w inauguracji nowego roku akademickiego. W jej trakcie grupa 16 studentów, reprezentująca poszczególne wydziały złoży przysięgę i odbierze symboliczne indeksy. Chciałem jednak zaprosić państwa do śledzenia w Internecie transmisji z uroczystości (poprzez stronę www.uj.edu.pl). Po uroczystości, również na stronie uczelni, będzie można obejrzeć zapis koncertu w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego "Słowianki" - zapowiedział rektor.

Rozpoczynający się rok akademicki będzie w opinii prof. Popiela poważnym wyzwaniem. Przede wszystkim będziemy musieli przestrzegać przepisów sanitarnych związanych z pandemią COVID-19.

- Proszę wszystkich o dbanie o własne zdrowie, bo dbając o własne będziemy dbać o zdrowie innych. Mam nadzieję, że obostrzenia nie będą przeszkadzały nam funkcjonować w obrębie prac badawczych, dydaktycznych i organizacyjnych. Życzę wszystkim, aby rok akademicki 2020/2021 był dla nas pomyślny, pełen sukcesów. Szczególnie życzę jednak zdrowia, aby to wszystko, co jest powiązane z zewnętrzną rzeczywistością, nie przeszkadzało nam funkcjonować - powiedział prof. Jacek Popiel.

***

Uroczyste rozpoczęcie 657. roku akademickiego w naszej uczelni odbędzie się w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Uroczystość poprzedzi msza święta, która odprawiona zostanie o godz. w 9.00 w kolegiacie św. Anny. Po mszy, z Collegium Maius wyruszy orszak profesorów naszej uczelni, który przejdzie Plantami do Collegium Novum UJ. Reprezentowany będzie każdy z szesnastu wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego, a każdy z profesorów ubrany będzie w togę, której kolor symbolizuje dany wydział.

Podczas uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego, która rozpocznie się o godz. 11.00 w auli Collegium Novum UJ dokonana zostanie immatrykulacja studentów reprezentujących wszystkie wydziały uniwersytetu, a także wręczenie nagród Rektora UJ "Laur Jagielloński" oraz złotego medalu Plus Ratio Quam Vis ustępującemu rektorowi prof. Wojciechowi Nowakowi.

Wykład inauguracyjny pt. "Nauka na miłość. Słowo o Romanie Ingardenie" wygłosi prof. Leszek Sosnowski.

Transmisję z uroczystości można będzie oglądać na stronie www.uj.edu.pl (wydarzenie będzie tłumaczone na język angielski).

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum